به گزارش نبض بازار ، فعالیتهای خیریه در کشور کم نیست. حضور خیرین در صحنه های مختلف همیشه گویای این است که با همه ی دغدغه های اقتصادی اما حس نوعدوستی تاریخ انقضا نخواهد داشت. در بسیاری از موارد تأمین جهیزیه، مدرسه سازی و کمکهای مالی به سازمانهای بهزیستی و کمیته امداد محور فعالیتهای نیکوکارانه در کشور است. آنچه که از متن چنین رفتارهایی برمی آید این است که همه ی آنها برای پیشرفت در حوزه های مختلف کمر همت بسته اند. بسیاری از مؤسسات مانند دانشگاهها، شرکتهای دانش بنیان و بنیاد ملی نخبگان از جمله مراکزی هستند که حضور افراد در آنها به معنی شروع مسیر تازه ای در فضای علمی و اقتصادی کشور است.

پرورش ایده های مختلف بدون حمایت های لازم امکان پذیر نخواهد بود و باید بسترهای مناسب برای تبلور اندیشه وجود داشته باشد. وقتی درباره ی اقتصاد دانش بنیان می خوانیم با این تعریف روبرو می شویم ” به روشی گفته می شود که در آن از دانش برای ایجاد ارزش افزوده محسوس یا غیر محسوس استفاده می شود”. مراکز دانشگاهی کشور خصوصاً دانشگاههای برتر مانند دانشگاه تهران از جمله منابعی هستند که در تربیت دانشجویان ممتاز برای حضور در سنگر علمی و اقتصادی بسیار حائز اهمیت خواهند بود و نگاه ویژه به چنین مراکزی سبب می شود تا از دل حمایتهای انجام گرفته شاهد شکوفایی چهره های جدید با پتانسیل قابل تأمل باشیم. موضوعی که در بسیاری از کشورهای دنیا در حال اتفاق افتادن است اما در کشور ما جایی مانند بنیاد ملی نخبگان برای حمایت از طرحهای نو معمولا با مشکلات فراوان دست و پنجه نرم می کند. فرآیند بوروکراسی کشور در به تأخیر افتادن یا فراموش کردن برخی وظایف مهم این سازمانها از جمله نقاط ضعفی است که همواره می توان از آن سخن گفت. به عبارت دیگر این فعالیتها نیستند که باید مورد تأمل قرار بگیرند بلکه افراد هستند که در انجام آنچه مأمور به آن هستند باید دقت نظر بیشتری بیشتری داشته باشند. سنگر علمی واقتصادی کشور در شرایطی که امروز در آن هستیم موقعیت حساسی دارند و بی توجهی به آنان سبب عقیم ماندن بسیاری از فعالیتها خواهد شد.

بستر شکوفایی در هر جامعه ای از دل نظام آموزشی می گذرد و در کشور ما دانشگاه مبدأ تحول است. نگاه تک بعدی به این مقوله سبب می شود که حضور دانشجویان در دانشگاه تنها در فعالیتهای درسی و برخی کنشهای اجتماعی خلاصه شود که اگر چنین تعریفی از این فضا داشته باشیم بسیار هزینه بردار است. تسهیل حضور افراد در مراکز آموزش عالی کاری پسندیده و قابل تحسین است اما موضوع مهم دیگر ایجاد بستری جهت به بار نشستن طرحهای نو و دستاوردهای جدید است مسئله ای که اگر به آن بی توجهی شود چشمه ی جوشش اندیشه خشک خواهد شد. نباید از یاد برد که کیفیت برقراری تعامل تکوینی و اکتسابی است و باید به نسلی که روزی پشت نیمکت ها می نشستند و فردا قرار است از مدیران کشور باشند آموخته شود که در دستیابی به بالندگی تعاون باید در بالاترین سطح ممکن باشد. بسیاری از فارغ التحصیلان از مراکز مختلف نیارمند توجه به ایده های خود هستند و یقیناً پرداختن به این موضوع کم از مدرسه سازی نیست. بسترسازی دانش برای فردای کشور نباید فراموش شود. در کنار همه ی فعالیتهایی که امروز سازمانهای مختلف را درگیر کرده است بانک ملت از جمله ارکان های مهم در حمایت بی چون و چرا از فضای آموزشی خصوصاً نخبگان است. بررسی کارنامه ی این بانک نشان می دهد که حضور مستمر در چنین فضاهایی در منشور حرکتی آن وجود دارد.

حضور پر رنگ در حمایت از مدیران و چهره های علمی فردای کشور کیفیت تشخیص در بزنگاههای تأثیرگذار است. در ششمین جشنواره واقفین دانشگاه تهران از بانک ملت به عنوان یکی از خیران بزرگ تجلیل شد. لازم به ذکر است بانک ملت به تازگی 200 دانشجوی برتر معرفی شده  از سوی بنیاد حامیان دانشگاه تهران را تا پایان دوره ی تحصیلات عالیه تحت حمایت مالی قرار داده است.

بدون شک ثمره ی چنین حرکتهایی در آینده ی نه چندان دور برای فضای مدیریتی کشور ملموس می شود و الگویی خواهد شد برای سایر سازمانهایی که امروز به لحاظ وظایف و امکانات خود می توانند چتر حمایتی برای چنین فضاهایی باشند. حضور ملتی ها در بین 600 خیر نیک اندیش دانشگاه تهران که اولین دانشگاه کشور است قبل از اینکه حرکتی خیرخواهانه باشد کاملا مدیریتی است زیرا باور اینکه سرنوشت فردای کشور در دست چهره هائیست که امروز در مراکز آموزشی هستند هرگز دیر و دور نیست و این تحول و تعامل بین نسلی خیلی زود اتفاق خواهد بود.