بانک قرض الحسنه مهر ایران سرمایه اش را بر باد می دهد

بانک قرض الحسنه مهر ایران در شرایطی اقدام به تغییر ماهیت به سهامی عام کرد که قبلا در موضوع پرداخت تسهیلات ازدواج نشان داد که نمی تواند در قد و قامت بانکی با سهامی عام حاضر شود حال اینکه اشتهای آنان در رسیدن به این مهم مسئله ای است که باید از زبان آنها شنید.

کد خبر : 12334
تاریخ انتشار : دوشنبه 29 بهمن 1397 - 4:21
بانک قرض الحسنه مهر ایران سرمایه اش را بر باد می دهد

به گزارش نبض بازار ، بانک قرض الحسنه مهر ایران در سال 1386 و در زمان ریاست جمهوری یکی از پرحاشیه ترین رؤسای جمهور کشور یعنی محمود احمدی نژاد افتتاح شد. این بانک در بدو امر با ۲۰۰۰ واحد بانکی متشکل از ۳۰۰ شعبه واگذاری از بانکهای سهامدار و ۱۷۰۰ واحد بانکی ( باجه) مستقر در شعب بانکهای سهامدار شروع به کار نمود . که پس از تشکیل ساختار و سازمان این بانک به دلیل توسعه کیفیت شعب بانکی کلیه شعب آن بانک به صورت مستقل شروع به کار نمود که هم اکنون با بیش از ۵۲۷شعبه فعال به صورت Online در حال فعالیت هستند .

بانکهای ملی ،ملت، صادرات ، سپه ،تجارت ، مسکن ،کشاورزی ،رفاه کارگران ، صنعت و معدن و توسعه صادرات از سهامداران این بانک می باشند. مهرماه امسال بود که مرتضی اکبری مدیرعامل بانک قرض الحسنه مهر ایران از تبدیل ماهیت این بانک از سهامی خاص به «سهامی عام» و تصویب اساسنامه جدید آن خبر داد. جدای اینکه این مسئله چطور و چگونه بر کیفیت بانکی که ماهیت آن از اسمش پیداست تأثیر خواهد گذاشت باید از لزوم اتخاذ چنین تصمیمی هم پرده برداشت و ظرفیتهای لازم برای اینکار را بررسی کرد.

یکی از مواردی که در قانون جهت تبدیل شرکتی از سهامی خاص به سهامی عام پیش بینی شده این است که اساسنامه ی شرکت با رعایت مقررات قانونی مربوط به شرکت سهامی عام،تنظیم و اصلاح شده باشد. از این جمله اینطور بر می آید که باید پیش از انجام این کار تغییرات لازم صورت گرفته باشد نه اینکه بعد از اقدام قصد انجام تغییرات را داشته باشیم که تعبیر درست آن دور زدن قانون است. بانک قرض الحسنه مهر ایران در شرایطی اقدام به این کار کرد که قبلا در موضوع پرداخت تسهیلات ازدواج نشان داد که نمی تواند در قد و قامت بانکی با سهامی عام حاضر شود حال اینکه اشتهای آنان در رسیدن به این مهم مسئله ای است که باید از زبان آنها شنید.

موضوع بعدی در خصوص این بانک به نحوه ی فروش اموال و املاک بر می گردد که چند مسئله در آن باید روشن شود. در آخرین آگهی این بانک جهت برگزاری مزایده 35 ردیف فروش وجود دارد که پراکندگی عمده ی آنها در نواحی خوش آب و هوا مانند اصفهان و مازندران است و ارزش کل املاکی که در مزایده به چشم میخورد 411.393.142.000 میلیارد میباشد. رهن سندهای ملکی در مواقع ارائه ی برخی تسهیلات امری کاملا رایج در حوزه ی بانکی است اما با نگاهی کوتاه به توضیحاتی که پیرامون برخی از این واحدها داده شده نتایج بدی به دست می آید.

اول اینکه اگر این واحدها برای بانک خریداری شده اند چطور نوع و کیفیت واحد مورد معامله لحاظ نگردیده که در توضیحات برخی از آنان به اصلاحات شهرداری اشاره شده و در مواردی هم نداشتن پایان کار و موقوفی بودن واحدها مسئله ساز است؟ دوم اینکه اگر این واحدها در ازای عدم پرداخت بدهی ثبت و ضبط شده اند فرآیند قیمت گذاری در املاکی که اکثراً دارای مشکل می باشند چگونه صورت گرفته است؟

بانک قرض الحسنه ی مهر ایران به گفته آنچه که در پورتال این بانک وجود دارد به نسبت مطالبات به کل تسهیلات اعطایی بهترین بانک کشور می باشد اما اگر روند اعطای تسهیلات در ازای چنین املاکی  (که اگر بنا به فروش آن با همین وضعیتی که در آگهی می بینیم توسط صاحب اصلی آن بود  سالها طول می کشید ) صورت گرفته باید در کیفیت و نحوه ی پرداخت آن شک داشت زیرا داشتن املاکی که تنها دردسرهای حقوقی و هزینه های ناشی از آن را برای بانک دارد هیچ کمکی به بهبود وضعیت وصول نمی کند بلکه در ادامه با توجه به گسترش تراکنشهای مشکوک الوصول شاهد افزایش مطالبات معوق و در نتیجه هدر رفت سرمایه خواهیم بود.

جا دارد که مدیران این بانک این نکته را مد نظر داشته باشند هر آنچه امروز در اختیار دارند تنها امانتی است که به آنها داده شده و اینطور ریخت و پاش و بریز و بپاش جنبه ی حق الناس دارد. از یاد نبریم که یکی از وظایف اساسی هر بانکی مسئولیتهای اجتماعی است که پرداختن به آنچه که گفته شد یکی از مصادیق آن می باشد و باید گفت در بانک قرض الحسنه مهر ایران سبک شمرده شده و قطعا باید در آن تجدید نظر شود.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.