بازگشت رنگ سبز به معاملات بورس ،رشد نیمه جان ۴۰۰۰ واحدی شاخص کل

بورس امروز با تعادلی نسبی در عرضه و تقاضا شروع به کار کرد اما در ادامه روند معاملات تقاضا در شاخص‌سازان افزایش یافت و بورس مثبت شد.با مختصات فعلی بازار سهام، اگرچه سیگنال‌های مثبتی به بازار ارسال شده است اما همچنان شدت عرضه‌ها در روزهای آخر سال تعیین کننده خواهد بود.دلایل ادامه دار بودن عرضه در بازار سهام چیست؟چرا بورس در اسفندماه دچار رکود و ریزش شده است؟در ادامه با ما با گزارش لحظه به لحظه از تالار شیشه ای بورس در نبض بازار همراه باشید.
کد خبر : 115863
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۱
بازگشت رنگ سبز به معاملات بورس ،رشد نیمه جان ۴۰۰۰ واحدی شاخص کل

به گزارش نبض بازار ،امروز سه شنبه  ۱۲ اسفند ماه ۱۳۹۹،در چهارمین روز کاری هفته بازار بورس اوراق بهادار تهران،در اکثریت نماد‌ها متعادل آغاز به کار کرد و در جریان معاملات پر عرضه گروه خودرویی‌ها شاهد جمع آوری صف فروش بودیم.در بازار بورس امروز  امید به معاملات متعادل در بزرگان امروز موجب شد تا حدودی شاهد عقب نشینی خریداران در ابتدای داد و ستد در بازار سرمایه  باشیم.

 

 

شاخص کل بازار با آغاز معاملات چهارمین  روز کاری هفته،سبز پوش شد و با رشد مثبت ۴ هزار واحدی شاخص کل همراه بود.در پایان بازار و با رشد روند شاخص کل در نهایت با افزایش ۴ هزار و ۶۴۵ واحدی  (۰.۳۹درصد) نسبت به روز دوشنبه،در ارتفاع  ۱ میلیون و ۱۸۶ هزار و ۲۸۶ واحد قرار گرفت.با گزارش لحظه به لحظه از تالار شیشه ‌ای بورس با ما در نبض بازار همراه باشید. شاخص فرا بورس با رشد ۴۴ واحدی (۰.۲۶درصد) نسبت به روز دوشنبه در ارتفاع ۱۶ هزار و ۹۷۰ واحدی قرار گرفت.شاخص کل هم وزن نیز با رشد ۱۸۸  واحدی (۰.۰۴درصد) به ارتفاع ۴۳۱ هزار و ۴۱۶ واحد قرار گرفت.

 

 

 

رنگ سبز به معاملات بورس امروز برگشت. آخرین قیمت ۱۳۸نماد حداقل یک درصد نسبت به قیمت روز قبل آن‌ها افزایش یافت و ۳۵۶نماد با کاهش بیش از یک درصدی قیمت همراه بوده‌اند.ارزش کل معاملات خرد بورس و فرابورس نیز در مجموع به هزار و ۳۷۰میلیارد تومان رسید. حقیقی‌ها رقمی در حدود ۸۰میلیارد تومان نقدینگی از بازار خارج کردند.در ادامه ریزش های بورس امروز در بازار سهام ۴۲۹ نماد در صف فروش و فقط ۲۳ نماد در صف خرید قرار داشتند.

 

نماد های تاثیر گذار در بورس

 

در پایان بازار امروز سه شنبه ۱۲ اسفندماه ۶ نماد کگل (۱۵۶۰ واحد)،فولاد (۱۳۵۷ واحد)،کچاد (۸۴۵ واحد) شبندر (۸۳۱ واحد)،فخوز(۶۱۶ واحد) و اپال با (۴۳۹ واحد) به ترتیب بیشترین تاثیر مثبت و تنها نماد فملی با (۴۴۹ واحد) بیشترین تاثیر منفی بر روند شاخص بورس امروز را ایفا نمودند.

 

 

نماد های تاثیر گذار در فرابورس

 

در پایان بازار امروز سه شنبه ۱۲ اسفندماه ۵ نماد آریا(۴۲ واحد)،میدکو (۹ واحد)،صبا(۶ واحد)،زاگرس(۵ واحد) و شغدیر (۵ واحد) به ترتیب بیشترین تاثیر مثبت و ۲ نماد بپاس (۲۳ واحد) و ذوب با (۵ واحد) به ترتیب بیشترین تاثیر منفی بر روند شاخص فرا بورس امروز را ایفا نمودند.

 

 

بیشترین ارزش معامله

نمادهای پالایش،دارایکم،برکت،خساپا،شستا،فملی و شپنا به ترتیب ارزش معامله در بازار امروز را داشته اند.

بیشترین حجم معامله

نمادهای خساپا،وتجارت،خودور،وبصادر،کمند،وبملت و شپنا به ترتیب بیشترین حجم معاملات در بازار امروز را داشته اند.

نماد های پر تراکنش

در بازار امروز نماد های شستا،برکت،خساپا،شپنا،فملی،ثامید و خودرو به ترتیب نماد های پر تراکنش در معاملات امروز بورس بودند.

برترین گروه های صنعت

گروه های فراورده،نفتی،فلزات اساسی،بانکها،خودرو،مواد دارویی،سیمان و چندرشته ای ص به ترتیب جزو گروه های برتر امروز صنعت بودند.

بیشترین افزایش قیمت

نمادهای فولاژ،سصوفی،ستران،ساربیل،کپشیر و پاکشو به ترتیب بیشترین افزایش قیمت در بازار معاملات امروز را دارا بودند.

بیشترین کاهش قیمت

نماد های کسرام،خگستر،پارسیان،وپست،شیران،های وب و البرز به ترتیب بیشترین کاهش قیمت در بازار امروز را داشته اند.

برترین تقاضا

نماد های اپال،پارند،سیتا،سپاس،برکت،امین و فملی به ترتیب برترین نماد های پرتقاضا در بازار امروز بوده اند.

برترین عرضه

نماد های پتایر،خساپا،خگستر،کدما،خبهمن،وپارس و حکشتی به ترتیب جزو بیشترین عرضه های بازار امروز بوده اند.

 

دلایل ادامه دار بودن عرضه

 

صفوف فروش همراه با حجم معاملات بهتر نسبت به روزهای گذشته در پی مصوبه جدید سازمان بورس اوراق بهادار مبنی بر افزایش حدنصاب سرمایه گذاری صندوق های درآمد ثابت که میتواند منجر به ورود تقریبا ۹هزار میلیارد نقدینگی به بازار سرمایه شود ،توانست تا حدودی قدرت نقدشوندگی سهام را افزایش دهد.سرکوب شدن بازار بدلیل فروش اوراق دولتی که خریدار عمده آن همین دست از صندوقها بوده اند ، حال با رو به اتمام بودن اوراق دولتی میتوان به سرازیر شدن نقدینگی و ثبات نسبی بازار در میانمدت خوشبین بود.در کوتاه مدت همچنان بدلیل نزدیک شدن به روزهای پایانی سال و تسویه اعتبار کارگزاری ها احتمال ادامه دار بودن عرضه وجود دارد.

اخذ کارت اعتباری و تسهیلات برای همه سهامداران بورسی

 

همه بانک ها و موسسات مالی اعتباری قادر خواهند بود با استفاده از زیرساخت توثیق مکانیزه سهام در شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه، امکان وثیقه سهام بدون مراجعه حضوری و مدارک کاغذی را برای مشتریان خود فراهم کرده و نسبت به ارائه کارت اعتباری یا تسهیلات به مشتریان خود اقدام کنند.بانک های عامل براساس برنامه زمان بندی و میزان منابع در اختیار خود می توانند از این روش استفاده کنند.

 

مدیرعامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه خاطرنشان کرد: سهامداران بورس هم قادر خواهند بود به جای فروش سهام جهت تامین نقدینگی مورد نیاز خود از کارت های اعتباری و تسهیلات اعطایی بانک ها استفاده کنند و مدت زمان بیشتری برای مدیریت فروش سهام خود در اختیار داشته باشند

 

چرا بورس در اسفندماه دچار رکود و ریزش شده است؟

 

پرونده بازار سهام همیشه در اسفندماه با حالتی از رکود بسته می‌شود و به دلیل ورود به پایان سال مالی شرکت ها و نیاز به نقدینگی بیشتر، تمایل سهامداران برای سرمایه گذاری در بازار سهام کاهش پیدا می‌کند.به گزارش نبض بازار ،از ابتدا مشخص بود که بازار سهام در اسفند ماه روند چندان مطلوبی را در پیش نمی گیرد زیرا تاکنون هیچگاه بازار در اسفند ماه با روند صعودی همراه نبوده است و همیشه در مسیر نوسان و افت و خیز قرار داشته است.پرونده بازار سهام همیشه در اسفندماه با حالتی از رکود بسته می‌شود و به دلیل ورود به پایان سال مالی شرکت ها و نیاز به نقدینگی بیشتر، توجه سهامداران از سرمایه گذاری در بازار سهام کاهش پیدا می‌کند.اتفاقی که همیشه رخ می دهد این است که با عبور از ماه اسفند، هر چه به سمت خرداد ماه و برگزاری فصل مجامع نزدیک می شویم به واسطه شرکت هایی که سودهای خوبی را ایجاد کرده اند و احتمال تقسیم سود منطقی از سوی این شرکت‌ها شاهد ورود رونق و بازگشت روند صعودی به معاملات این بازار هستیم.

پیشنهاد ورود نقدینگی هوشمند 

 

به طور معمول  برای افرادی که دارای نقدینگی هوشمند هستند و به صورت حرفه ای فعالیت در بازار سرمایه را دنبال می کنند، اسفند ماه فرصت خوبی است که تصمیم به خرید سهام در بازار بگیرند.در کل معاملات این بازار همیشه در اسفندماه راکد بوده است و رونق همیشگی را ندارد، اما بازار از فروردین‌ماه مثبت می شود و به رونق نسبی در معاملات خود دست پیدا می کند.بعید به نظر می رسد که تا پایان اسفند ماه شاهد کاهش نوسان منفی در بازار و پایان افت شاخص بورس باشیم زیرا برخی از مسایل مانند برجام، انتخابات ریاست جمهوری ایران و نرخ ارز در بودجه ١۴٠٠ باعث تشدید ابهام در بازار شده است.

 

در اسفند سال گذشته هم شاهد وجود نوسان در معاملات بازار بودیم،بسیاری از سهامداران در اسفند سال گذشته که بازار طبق روال سال های گذشته منفی بود اقدام به خرید سهام در بازار کردند و امسال در چند ماه نخست سال که بازار در مسیر رشد قرار گرفته بود بازدهی کلانی را به دست آوردند.ماه اسفند از این خاصیت برخوردار است که سهامداران می توانند اقدام به خرید سهام در بازار با قیمت مناسب کنند.

انتهای پیام.


 

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.