بازگشت ایالات متحده به برجام بدون لغو تحریم‌ها قاشق خالی دهن مردم کردن است

وزیر امور خارجه کشورمان نیز پس از علی اکبر ولایتی ، مشاور امور بین الملل رهبر معظم انقلاب که “لغو تحریم ها” را پیش شرط بازگشت ایالات متحده به شورای امنیت سازمان ملل متحد ذکر کرد ، بر این پیش شرط تأکید کرد و گفت: آمریکایی‌ها بعد از اینکه از برجام خارج شدند، هم تحریم‌های گذشته را برگرداندند و هم اینکه با عناوین جدید تحریم‌ها را دشوارتر کردند.

کد خبر : 109309
تاریخ انتشار : چهارشنبه 24 دی 1399 - 10:25
بازگشت ایالات متحده به برجام بدون لغو تحریم‌ها قاشق خالی دهن مردم کردن است

به گزارش نبض بازار , بنابراین ، بازگشت ساده به برجام برای ایالات متحده کافی نیست ، اما باید لغو تحریم‌ها صورت گیرد و دریافت غرامت از آمریکا حق مردم ایران است اما همانطور که رهبر معظم انقلاب در فرمایشات خود فرمودند ، جبران خسارت یکی از مواردی است که باید در مراحل بعدی مورد بحث قرار گیرد و  دولت نظرات مختلفی در مورد تصمیم نهایی پارلمان دارد و بر اجرای این مصوبه قانونی توسط دولت تأکید کرد.

 

برگشت ایالات متحده به برجام

برجام در چارچوب نوع دیگری از تحریم‌ها علیه ایران مورد مذاکره قرار گرفت و لغو تحریم‌ها در برجام توضیح داده شد و برای تأمین این شرایط ، کافی نیست که ایالات متحده به سادگی به برجام برگردد ، بلکه باید تحریم‌ها را لغو کند ، مثلاً نگوید که من همان سخنان برجام را اجرا می کنم .

در طول این چهار سال ، ترامپ تلاش کرده است تا برجام را کاهش دهد و تحریم‌هایی را اعمال کند که در صورت بازگشت ایالات متحده به برجام پابرجا خواهد ماند. به عنوان مثال ، بانک مرکزی و وزارت نفت ما را از تحریم های هسته ای خارج کردند و تروریسم را تحریم کردند. آنها حتی عناوین و نحوه اعمال تحریم ها را تغییر دادند.

به دنبال قطعنامه 2231 ، حضور آمریکا در شورای امنیت سازمان ملل تنها در صورتی سودمند است که منافع اقتصادی برای ایران داشته باشد. هدف حضور جمهوری اسلامی ایالات متحده در برجام با 2231 محقق شده است. یعنی قطعنامه ها لغو شدند. اکنون ایالات متحده می تواند با عضویت در شورای امنیت سازمان ملل آن امتیاز را بدست آورد و این امتیازی نیست که به ما می دهد ، بلکه امتیازی است که برای خود کسب می کند که می تواند بر اجرای شورای امنیت سازمان ملل نظارت کند. این برای ما نیست ، فقط برای آمریکا است.

بیشتر بخوانید:   گمرک: شفاف سازی می کنیم

ایالات متحده ابتدا باید به تعهدات خود عمل کند ، سپس مسئله بازگشت ایالات متحده به شورای امنیت سازمان ملل یک موضوع ثانویه است. مسئله اصلی عادی سازی روابط اقتصادی ما با کشورها است. این خواسته رهبر معظم انقلاب ، مقامات کشور و مذاکره کنندگان است و مهمترین اولویت رفع تحریم ها است و موضوع ورود آمریکا به برجام مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

 

یکی از نکاتی که در سخنان رهبر معظم انقلاب مطرح شده است “تعهد در مقابل تعهد” است.

 

موضوع خسارت یکی از مواردی است که باید در مراحل بعدی مورد بحث قرار گیرد. واقعاً باید روشن باشد که برجام مانند گردانی نیست که شما از یک طرف وارد شوید و از طرف دیگر خارج شوید و روابط بین الملل یک قاعده است. اقدامات آمریکا به مردم ایران صدمه زده است و نباید فراموش کنیم که در چهار سال گذشته پنجاه شرکت چینی توسط آقای ترامپ تحریم شده اند و شرکای ما آسیب دیده اند. این ضررها نیز باید جبران شود.

 

مخالفت دولت با مصوبه مجلس

نظرات دولت در مورد مصوبه مجلس متفاوت بود و ما این عقاید را بیان کردیم ، اما وقتی مصوبه مجلس قانون شد ، همه ما تابع قانون هستیم. در جلسه وزرای 1 + 4 صریحاً گفتم که شما ادعای دموکراسی می کنید ، چگونه از ایران می خواهید که مهمترین اصل دموکراسی یعنی احترام به نظرات نمایندگان مردم را رعایت نکند؟

رهبر معظم انقلاب نیز در جلسه ای فرمودند که مصوبه مجلس باید اجرا شود.

متوقف شدن فروش صلاح به منطقه در صورت موافقت اروپا

 

بیشتر بخوانید:   امکان تعامل و گفت‌وگو با آمریکا وجود ندارد

طرفین شورای امنیت سازمان ملل متحد حق ندارند شرایط جدیدی را برای لغو تحریم‌ها مطرح کنند.

نکته اول ، موضوع برجام مسئله برنامه هسته ای ایران بود و این موشک هیچ ارتباطی با آن نداشت و اگر در قطعنامه شورای امنیت نیز به یک موشک با کلاهک هسته ای اشاره می کرد. وقتی ایران سلاح هسته ای ندارد ، یک موشک با کلاهک هسته ای دیگر منطقی نیست.

نکته دوم ، جناح های برجام که سالانه بیش از 100 میلیارد دلار اسلحه به منطقه می فروختند ، در موقعیتی نبودند که به ایران بگویند دفاع خود را از دست بدهد. وقتی آنها این موضوع را مطرح کردند ، علاوه بر اینکه گفتیم موشک هیچ ارتباطی با برجام ندارد ، ما گفتیم: “آیا شما آمادگی دارید فروش سلاح های خود را به منطقه متوقف کنید؟ آیا کشورهای منطقه حاضرند هزینه های نظامی خود را به هزینه های نظامی ایران کاهش دهند؟

 

اروپایی ها و آمریکایی ها باید بدانند که ما درباره آنچه قبلاً توافق کردیم دوباره مذاکره نخواهیم کرد. آمریکایی ها این جمله را دارند که آنچه من است مال من است ، اما آنچه مال شماست قابل معامله است. اگر آنها این قانون را در مورد دیگران اعمال کنند ، باید بدانند که هرگز نمی توانند چنین قانونی را با ایران به عنوان قدیمی ترین ملت جهان انجام دهند.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.