باشگاه های ورزشی کی باز میشوند؟ زمان بازگشایی باشگاه های ورزشی و بدنسازی

بازگشایی باشگاه های ورزشی نیازمند کمک ورزشکاران ، باشگاه داران و مسئولان این حوزه برای رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی و جلوگیری از ازدهام در مکان های ورزشی میباشد.

کد خبر : 59675
تاریخ انتشار : یکشنبه 28 اردیبهشت 1399 - 20:09
باشگاه های ورزشی کی باز میشوند؟ زمان بازگشایی باشگاه های ورزشی و بدنسازی

بازگشایی باشگاه های ورزشی و بدنسازی و گزارش نبض بازار در این مورد :

بازگشایی باشگاه های ورزشی نیازمند کمک ورزشکاران ، باشگاه داران و مسئولان این حوزه برای رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی و جلوگیری از ازدهام در مکان های ورزشی میباشد.

در ابلاغیه جدید ستاد مقابله با کرونا، تنیس، تنیس روی میز، دارت، پتانگ، شطرنج، وزنه برداری، بدمینتون، قایقرانی انفرادی، دو و میدانی، اسکیت، بولینگ، تیراندازی، تیراندازی با کمان، سوارکاری، اتومبیلرانی و موتورسواری، دوچرخه سواری، کوهنوردی، گلف، جهت یابی، اسکی، پیاده روی، بازی‌های فکری، طناب زنی، ورزش‌های طبیعی، ماهیگیری ورزشی، فریزبی، یوگا، ورزش تفریحی، مهارت فردی و آمادگی جسمانی فدراسیون ورزش‌های همگانی، جزو رشته هایی هستند که بازگشایی شدند.

البته بازگشایی این رشته ها نیز مشروط بوده و باید ۲۳ پروتکل ابلاغی را رعایت کنند و براین اساس ثبت نام در سامانه وزارت بهداشت و درمان و اخذ کد رهگیری، تکمیل فرم تعهدنامه بهداشتی بارگذاری شده در سامانه فدراسیون پزشکی ورزشی، الزام شرکت کلیه مربیان و کادر اداری باشگاه در دوره مجازی آشنایی با بیماری کرونا و دریافت گواهی از فدراسیون پزشکی ورزشی است.

پذیرش ورزشکار در هر شیفت بر مبنای ساعت باشگاه و برای هر نفر ۱۶ متر مربع و تهیه و در اختیار قرار دادن تمامی ملزومات بهداشتی به ورزشکاران و کارکنان نظیر دستکش، ماسک و مایع ضدعفونی کننده دست مطابق با دستورالعمل ها از دیگر مولفه های الزامی برای بازگشایی اعلام می شود.

همچنین فعالیت در ۲ شیفت صبح و عصر هرشیفت حداکثر چهار ساعت، گندزدایی محیط باشگاه قبل از بازگشایی و حداقل هفته ای یکبار پس از بازگشایی، انجام غربالگری کلیه مراجعان و ثبت اطلاعات و در اختیار قراردادن فرم مربوط به ناظران هیات پزشکی ورزشی، نصب پوستر و بنرهای آموزشی مبارزه با کرونا در محل قابل رویت، ضدعفونی سطوح و وسایل ورزشی پس از هر بار استفاده و به طور مرتب، استفاده نکردن از دستگاهای شبیه ساز ورزشی – لاغری و سولاریوم و رعایت حداقل ۲ متر فاصله بین وسایل ورزشی از هر طرف نیز تاکید شده است.

باشگاه های ورزشی در صورت تمایل به بازگشایی باید جانمایی محل تمرین هوازی برای هر یک از ورزشکاران به فاصله ۲ متر از هر طرف را رعایت کرده و استفاده از ماسک یا شیلد و دستکش یکبار مصرف در طول تمرین الزامی است و باید از پذیرش ورزشکار بیمار خودداری کنند.

 

 بیشتر بخوانید : آغاز فعالیت اصناف پرخطر تهران از سه شنبه 1398/03/06

 

باشگاه های بدنسازی و همگانی در صدر فعالیت ها

 

همزمان با بازگشایی فعالیت های ورزشی باشگاه ها، موج حضور ورزشکاران بیشتر در رشته های زیرمجموعه بدنسازی و همگانی خواهد بود.

 

همزمان با بازگشایی فعالیت های ورزشی باشگاه ها، موج حضور ورزشکاران بیشتر در رشته های زیرمجموعه بدنسازی و همگانی خواهد بود البته هر چند رشته بدنسازی و پرورش اندام جزو ۲۹ رشته اعلام شده از سوی وزارت بهداشت برای بازگشایی قرار ندارد اما برخی باشگاه ها به بهانه فعالیت در رشته هایی نظیر آمادگی جسمانی نسبت به بازگشایی اقدام و شروع بکار کرده اند.

براساس آمارهای موجود رشته های آمادگی جسمانی، روش های تمرینی و بدنسازی بیشترین گرایش ورزشکاران است.

آمادگی جسمانی با فعالیت بیش از ۱۳ هزار ورزشکار در همدان بیشترین سهم را در بین رشته هایی دارد که اکنون مجاز به فعالیت دوباره هستند.

بانوان نیز بیش از آقایان به این رشته ها توجه دارند چرا که در مسیر تناسب اندام، لاغری، رژیم و سایر علایق آنها قرار دارد.

بدنسازی آقایان در همدان نیز حدود ۱۰ هزار ورزشکار را به خود اختصاص داده و اغلب به دلیل اینکه در دوره حجم بدنی قرار دارند، حتی در دوره تعطیلی باشگاه ها، به صورت خانگی یا حتی تمرین های زیرزمینی دست از فعالیت برنداشته اند.

صحبت های حریرچی معاون کل وزارت بهداشت  درمورد فعالیت و معشت باشگاه های ورزشی و باشگاه داران بخصوص باشگاه های بدنسازی

 

بازگشایی باشگاه های ورزشی و نگرانی ها 

با وجود بازگشایی باشگاه ها از روزهای گذشته  و تبلیغ های گسترده باشگاه داران برای حضور ورزشکاران، همچنان موجی از نگرانی در بین ورزش دوستان مشاهده می شود.

آنان می گویند: هر چند عشق به ورزش مرز نمی شناسد و منتظر چنین روزی بوده اند اما دل نگرانی بابت ابتلا به کرونا در فضای بسته باشگاه ها هم وجود دارد.

هر چند عشق به ورزش مرز نمی شناسد و منتظر بازگشایی باشگاه های ورزشی بوده اند اما دل نگرانی بابت ابتلا به کرونا در فضای بسته باشگاه ها هم وجود دارد.

شماری از ورزشکاران به این نکته مهم اشاره می کنند که تضمینی بابت حضور در باشگاه و در معرض قرار نگرفتن کرونا وجود ندارد.

به گفته آنان، ورزش در محیط های بسته نظیر باشگاه های ورزشی نمی تواند عاری از ویروس باشد.

برخی از ورزشکاران نیز معتقدند باشگاه ها اغلب ظرفیت محدود را رعایت نمی کنند و بیش از هر چیزی به فکر منابع درآمدی خود هستند.

عده ای هم تاکید دارند باید نظارت ها بر وضعیت باشگاه های ورزشی افزایش یابد چرا که شمار استفاده کنندگان از باشگاه ها در سطح استان کم نیست.

به باشگاه برویم یا نرویم؟

پویش هایی که برای ماندن در خانه ایجاد شد به نوعی فرهنگ ورزش کردن در منزل را نیز نهادینه کرده است.

در سه ماه اخیر اغلب ورزشکاران دل به تمرین در خانه و آموزش از راه دور بستند و مربیان با آنها به صورت مجازی در ارتباط بودند و ارزیابی لازم را داشتند.

ورزش در خانه به یک عادت روزانه در بین ورزشکاران تبدیل شده و حالا با بازگشایی باشگاه ها، آنها میان ماندن دوباره در خانه یا رفتن به باشگاه تردید دارند.

اشتیاق حضور در باشگاه و ورزش گروهی از یکسو و ترس از ابتلا به کرونا از سوی دیگر باعث شده است تا دچار دوگانگی رفتاری شوند.

ورزشکاران به هر حال هفته ها برای بازگشایی دوباره باشگاه ها و ورزش در کنار سایر دوستان خود و استفاده از تجهیزات لازم لحظه شماری کرده اند اما می دانند کرونا همچنان پابرجاست و فضاهای ورزشی یکی از مراکز اصلی در شیوع آن به شمار می رود.

هر چند از دیروز فعالیت رسمی ۲۹ رشته ورزشی شروع شده اما میل به باشگاه رفتن کمتر رویت می شود.

استانداردسازی باشگاه دغدغه ورزش دوستان

کارشناسان معتقدند که اغلب باشگاه های خصوصی سطح استان همدان استانداردهای لازم را به لحاظ برخورداری از فضای تمرینی مناسب ندارند و در واقع بیشتر باشگاه ها دارای وسعت کم، زیرزمینی و حداقل های سیستم تهویه هوا هستند.

کوچک بودن محیط باشگاه ها هر چند به متراژ قانونی دارای مجوز است اما در شرایط حساس کنونی حضور در این نوع باشگاه ها همچنان با خطر ابتلا همراه خواهد بود.

گرایش به ورزش هایی نظیر بدنسازی، آمادگی جسمانی و سایر رشته هایی که با تناسب اندام و تمرین کار با دستگاه همراه است، بیشتر در معرض خطر قرار دارند.

باشگاه های خصوصی اغلب فضای لازم را برای پذیرش مشتریان همچون دوران قبل از کرونا را ندارند و با این حال بعید است توجهی به هشدارها بکنند.

تعطیلی سه ماهه، نبود درآمد، انباشته شدن اجاره بها به مالکان و سایر هزینه ها باعث شده تا باشگاه های خصوصی از امروز متمرکز به جبران خسارت های مالی قبل شوند و در این بین آیا توجهی به سلامت ورزشکاران می شود؟

در روزهایی که با ممنوعیت فعالیت باشگاه های خصوصی همراه بود، برخی از باشگاه ها در سطح استان حتی پاسی از شب فعال بودند و نظارت لازم صورت نگرفت حال با بازگشایی دوباره فعالیت آنها باید دید که آیا محدودیت پذیرش ورزشکار در هر سانس رعایت می شود.

ایرنا

و اما …

بازگشایی باشگاه های ورزشی و مدارس

معاون برنامه‌ریزی و نظارت ستاد فرماندهی مقابله با کرونا در تهران برخی جزییات را در ارتباط با بازگشایی مدارس، دانشگاه‌ها و باشگاه‌های ورزشی تشریح کرد.
دکتر علی ماهر گفت :، با تاکید بر اینکه حضور در مدارس برای دانش‌آموزان اختیاری است، با اشاره به مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا درباره بازگشایی مدارس،  اظهار کرد: این امکان از سوی ستاد ملی کرونا با هدف رفع اشکالات درسی برای دانش آموزان فراهم شده است.
وی همچنین در رابطه با تصمیم گیری در خصوص بازگشایی باشگاه‌های ورزشی و همچنین برگزاری مسابقات ورزشی، ‌ بیان کرد: مرجع تصمیم‌گیری در این رابطه فدراسیون پزشکی ورزشی است و نماینده ستاد کرونا در تهران نیز در این جلسات شرکت می‌کند. آخرین تصمیم همچنان بر بسته بودن باشگاه‌ها و ممنوعیت تمرینات و مسابقات ورزشی به صورت جمعی است.
وی با بیان اینکه پروتکل‌های مربوط به بازگشایی باشگاه‌های ورزشی و برگزاری مسابقات تدوین شده است، گفت: با این حال با توجه به احتمال بالای خطر، نظر همچنان بر عدم بازگشایی این اماکن است و تصمیم ‌گیری نهایی در جلسه هفته آینده اتخاذ می‌شود.( به کانال تلگرام نبض بازار بپیوندید )
ایسنا

بیشتر بخوانید :

 

تازه ترین خبرهای حوزه معیشت

تازه ترین خبرها در مورد خودرو

پیش فروش فوری محصولات ایران خودرو | esale.ikco.ir

تازه ترین خبرها در مورد سهام و بورس

تازه ترین خبرها در مورد قیمت طلا و ارز

تازه ترین خبرها در مورد قیمت ها در بازار

حق مسکن کارگران در سال 99 با افزایش 200هزار تومانی

آموزش زندگی در دوران کرونا

تازه ترین اخبار بانک ها

مطالب داغ و جنجالی

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 1 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 1
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

حمیدرضا 1399-02-30 - 23:39

منم دقیقا دچار دوگانگی شدم ک برم باشگاه یانرمم،ازطرفیم خیلی به ورزش علاقه دارم…