والدین بخوانند، بخشنامه چگونگی برگزاری امتحانات پایان سال دانش آموزان + جزئیات

اگر چه زمان قطعی امتحانات هنوز مشخص نیست اما وزارت آموزش و پرورش دستور العمل برگزاری امتحانات با وجود بیماری کرونا برای دانش آموزان را صادر کرد.

کد خبر : 59762
تاریخ انتشار : دوشنبه 29 اردیبهشت 1399 - 9:43
والدین بخوانند، بخشنامه چگونگی برگزاری امتحانات پایان سال دانش آموزان + جزئیات

به گزارش نبض بازار ، این روزرها دانش آموزان و خانواده های پیگیر آن هستند تا ببینند تاریخ برگزاری امتحانات کی مشخص می‌شود. اگر چه زمان قطعی امتحانات هنوز مشخص نیست اما وزارت آموزش و پرورش دستور العمل برگزاری امتحانات با وجود کرونا را صادر کرد.

این دستورالعمل در خصوص مراقبت و کنترل بیماری کرونا است که معاونت تربیت‌بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش آن را به ادارات کل آموزش‌وپرورش استان‌ها ابلاغ کرد.

به گزارش روز شنبه مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌وپرورش، این دستورالعمل با هدف ایجاد محیطی ایمن برای پیشگیری از سرایت ویروس کرونای جدید (کووید ۱۹) بر پایه اصل فاصله‌گذاری اجتماعی (با تأکید بر اقدامات هوشمند) و نسخه o ۳ دستورالعمل بازگشایی مدارس در شرایط فاصله‌گذاری اجتماعی تنظیم و تصویب‌شده است و از زمان ابلاغ تا اعلام رسمی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا در کشور، قابل استناد و لازم‌الاجراست.

براساس اعلام معاونت تربیت‌بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش در صورت لزوم، اصلاح و بازبینی‌های ضروری در این دستورالعمل، طبق نظرات ستاد ملی مدیریت و مقابله با بیماری کرونا و کمیته آموزش و پرورش ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا خواهد بود.

در این دستورالعمل الزامات کلی با توجه به شرایط شیوع بیماری آمده است، مبنی بر این که برگزاری آزمون در حوزه‌های امتحانی و مراکز آزمون منوط به داشتن امکانات فنی و اجرایی کامل شامل موارد ذیل است:

– برنامه مدون گندزدایی کلید سطوح دارای امکان تماس زیاد مانند؛ تجهیزات، دستگیره، درب‌ها، میز و صندلی، شیرآلات، نرده پله‌ها، پریز و کلید‌های برق و کلیه وسایلی است که به‌طور عمومی و مشترک استفاده می‌شود.

– تأمین صابون مایع و محلول‌های مناسب ضدعفونی‌کننده دست به مقدار کافی و متناسب (بر اساس دستورالعمل‌های ابلاغی و تأمین دپوی حداقل برای مصرف دو هفته مدرسه) در محل مدرسه.

– تأمین فاصله‌گذاری مناسب و جلوگیری از تجمع در ورود به محل آزمون.

– تأمین فاصله‌گذاری مناسب برای صندلی‌ها در محل آزمون.

– تهویه مناسب هوا در محل برگزاری جلسه آزمون.

– آگاهی همه دانش آموزان، معلمین و کارکنان مدرسه از احتیاطات لازم در زمان شیوع بیماری از طریق ارائه آموزش‌های لازم.

– ثبت وضعیت سلامت دانش آموزان، معلمان و کارکنان با استفاده از سایت www.salamat.gov.ir

آموزش و اطلاع‌رسانی

– لازم است اطلاع‌رسانی ویژه‌ای در خصوص الزامات بهداشتی برگزاری امتحانات، آزمون‌ها و … باهدف پیشگیری و کنترل بیماری کووید-۱۹ و شرایط فاصله‌گذاری اجتماعی با استفاده از تمامی ظرفیت‌های رسانه‌ای و ارتباطی (مانند؛ سامانه شاد، سامانه پیامکی و…) صورت پذیرد.

– پیش از اجرای این پروتکل، ارائه آموزش‌های غیرحضوری لازم برای مدیران، کارکنان، کارشناسان، والدین و نیرو‌های خدماتی در خصوص این پروتکل و سایر دستورالعمل‌های ابلاغی در دستور کار قرار گیرد.

– نصب تابلو‌های اطلاع‌رسانی مبنی بر اهمیت حفظ سلامت خود و دیگران براساس آموزه‌های بهداشتی و همچنین اعلام هشدار در ورودی‌های اصلی به‌منظور انصراف ورود افراد علامت دارد و مشکوک (دارای سابقه تماس با افراد مبتلا و یا تماس با افراد دارای علامت در دو هفته اخیر) صورت پذیرد.

– نصب پوستر و بنر‌های آموزشی در تمام‌مسیر با تأکید بر رعایت اصول فاصله‌گذاری فیزیکی و تأکید بر حفظ سلامت دیگران انجام شود.

– پوستر نحوه صحیح شستشوی دست باید در تمامی سرویس‌های بهداشتی و بالای هریک از روشویی‌ها نصب شود.

– علائمی به‌منظور تعیین فاصله ایمن در محل ورود و خروج دانش آموزان و کارکنان نصب شود.

– ضدعفونی‌کننده محل برگزاری امتحان و تجمع مراقبان، قبل و بعد از آزمون الزامی است.

– در مناطق گرمسیری کشور که از سیستم‌های سرمایشی و تهویه استفاده می‌کنند، فرایند ضدعفونی باید با تأیید و نظارت کارشناس بهداشت، انجام شود.

– در هر مکان یک‌بار آزمون به عمل آید و در صورت نیاز به تکرار آزمون برای گروه‌بندی، بافاصله حداقل دو ساعت پس از ضدعفونی انجام شود.

– از بزرگ‌ترین فضا‌های موجود برای انتخاب مرکز آزمون و حضور دانش آموزان استفاده شود.

– چینش صندلی‌ها باید به‌گونه‌ای باشد که فاصله ۸/۱ تا ۲ متر بین آزمون دهندگان رعایت شود.

– با اتمام زمان آزمون، از دانش آموزان خواسته شود تا در محل صندلی‌های خود نشسته و منتظر جمع‌آوری اوراق توسط مراقبان باشند، خروج دانش آموزان به‌گونه‌ای مدیریت شود که به‌صورت تک‌به‌تک محل آزمون را ترک کنند، درصورتی‌که دانش آموزان مایل به تحویل برگه قبل از اتمام زمان آزمون باشد، باید موضوع را به مراقب اعلام کرده و مراقب ضمن رعایت دستورالعمل امتحانات با دریافت برگه اجازه خروج دهد.

– تصحیح تمامی اوراق امتحانی دانش آموزان باید با استفاده از دستکش یک‌بارمصرف انجام شود.

– استفاده از تجهیزات حفاظت فردی مانند دستکش و ماسک برای کارکنان و مراقبان مراکز آزمون الزامی است.

– تجمع در محیط‌های خاص مدرسه از قبیل؛ دفتر، اتاق کپی و … انجام نشود.

– استفاده از ماسک برای دانش آموزان الزامی است، این موضوع باید قبلاً به اطلاع خانواده‌ها رسیده باشد و جهت اطمینان از حفظ سلامت دانش آموزان باید به تعداد ۱۰ درصد افراد حوزه آزمون، ماسک تهیه شود.

– دانش آموزان باید از لوازم‌تحریر شخصی استفاده کنند. جابجایی لوازم‌تحریر ممنوع است.

غربالگری

– لازم است در حوزه‌های آزمون، نیروی آموزش‌دیده (به تعداد موردنیاز) با همکاری مراکز خدمات جامع سلامت و با پوشش و لوازم حفاظت فردی مناسب و استاندارد برای غربالگری برپایه اندازه‌گیری حرارت بدن از طریق
– دستگاه‌های الکترونیکی بدون تماس و هم‌چنین سؤال در مورد سابقه بیماری و یا تماس با افراد علامت‌دار و مشکوک مستقر شود (استفاده از اولیای پزشک و پیراپزشک و مراقبین سلامت بلامانع است).

– تمامی افرادی که مقرر است در امتحانات شرکت کنند و همین‌طور کارکنان، معلمین و … لازم است روز قبل از آزمون در سامانه www.salamat.gov.ir ثبت‌نام کرده و گزارش آن را به‌صورت پرینت، مشابه کارت ورود به جلسه، به مسئول برگزاری آزمون نشان دهند.

– برای دانش آموزان بیمار یا مبتلابه بیماری زمینه‌ای: بیماری قلبی – عروقی، فشارخون، دیابت، بیماری‌های تنفسی زمینه‌ای و مزمن، شاخص توده بدنی، (BMI) بیشتر از ۴۰، بیماران با نقض ایمنی و تحت درمان با کورتیکواستروئید (پردنیزولون) بیش از ۵/۱۲ میلی گرم در روز بیش از دو هفته، بیماران تحت شیمی‌درمانی، دچار بدخیمی‌ها با افرادی که پیوند اعضاء شده‌اند، در صورت تأیید پزشک، آزمون به‌صورت انفرادی انجام شود.

– کارکنان، مراقبان و افراد حاضر نباید از گروه‌های زیر باشند:

مادران باردار

– بیماران با بیماری زمینه‌ای: بیماری قلبی – عروقی، فشارخون، دیابت، بیماری‌های تنفسی زمینه‌ای و مزمن، شاخص توده بدنی (BMI) بیشتر از ۴۰

– بیماران با نقض ایمنی: تحت درمان با کورتیکواستروئید (پردنیزولون) بیش از ۵/۱۲ میلی‌گرم در روز بیش از دو هفته، بیماران تحت شیمی‌درمانی، افراد دچار بدخیمی‌ها، افرادی که پیوند اعضاء شده‌اند.

– جداسازی و ممانعت از ورود افراد مشکوک بیماری به امتحانات (افراد دارای تب، سرفه خشک، تنگی نفس، اختلال بویایی و چشایی) و با انجام صورت‌جلسه برای دانش آموزان برای پیگیری‌های بعدی بلامانع است.

– درصورتی‌که لازم باشد، با توجه به وجود یکی از علائم احتمالی بیماری در یک یا چند نفر از دانش آموزان یا کارکنان، ایزولاسیون موقت در مدرسه و در اتاقی تمیز که از قبل به این کار اختصاص داده‌شده باشد، انجام شود، سپس و در اسرع وقت:

– افراد بزرگسال: به مراکز خدمات جامع سلامت ارجاع داده یا به خانه فرستاده شوند.

– دانش آموزان: به والدین برای انتقال به خانه یا ویزیت در مرکز خدمات جامع خدمات سلامت، اطلاع‌رسانی شود.

– مربی بهداشت و مسئولین حوزه باید از قبل نسبت به این موارد آگاه و آماده باشد.

تغذیه

– توزیع مواد خوراکی در محل آزمون ممنوع است.

– برای آزمون‌های کوتاه‌تر از ۲ ساعت، خوردن هرگونه مواد خوراکی به جز آب آشامیدنی شخصی در زمان امتحان مجاز نیست.

– برای آزمون‌های طولانی‌تر، لازم است به دانش آموزان در خصوص همراه داشتن مواد خوراکی سالم و لزوم رعایت ملاحظات بهداشتی قبل از خوردن مواد خوراکی اطلاع‌رسانی شود.

– پذیرایی از مراقبان در زمان آزمون به‌جز استفاده از بطری آب شخصی ممنوع است.

آموزش و پرورش
انتهای پیام/
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.