افزایش سرمایه فولاد مبارکه فرصتی برای توسعه سرمایه در بازار بورس

افزایش قیمت خدمات و یا کالاها و مواد اولیه و یا توسعه موضوع قرارداد بیش از حد پیش بینی شده از دلایل افزایش سرمایه شرکت بوده و کاهش قیمت عوامل مذکور ، کسب امتیازات مالی بدون اینکه پولی بابت آن ها پرداخت شود یا با قیمت کمتر ( مثل زمین ، کارخانه و غیره ) از دلایل کاهش سرمایه شرکت خواهد بود.

کد خبر : 50388
تاریخ انتشار : سه شنبه 15 بهمن 1398 - 14:13
افزایش سرمایه فولاد مبارکه فرصتی برای توسعه سرمایه در بازار بورس

به گزارش نبض بازار ، شرکت های تجاری هنگام ایجاد شدن با توجه به برآورد هزینه ها و نیازشان جهت اجرای موضوع قرارداد بر مبنای عوامل و شرایط موجود ، سرمایه خود را تعیین می کنند. امکان دارد این عوامل و شرایط بعدها تغییر کند و باعث تجدید نظر در میزان سرمایه به صورت افزایش و یا کاهش آن شود. افزایش قیمت خدمات و یا کالاها و مواد اولیه و یا توسعه موضوع قرارداد بیش از حد پیش بینی شده از دلایل افزایش سرمایه شرکت بوده و کاهش قیمت عوامل مذکور ، کسب امتیازات مالی بدون اینکه پولی بابت آن ها پرداخت شود یا با قیمت کمتر ( مثل زمین ، کارخانه و غیره ) از دلایل کاهش سرمایه شرکت خواهد بود.

افزایش سرمایه شرکت به معنای افزایش اسمی میزان سرمایه ثبت شده شرکت یا به عبارت دیگر افزایش تعداد سهام منتشره توسط شرکتهای سهامی می باشد.

شرکت‌ ها هنگامی که جهت فعالیت‌های جدید یا توسعه فعالیتهای قبلی نیاز به نقدینگی دارند از یکی از مزایای حضور در بورس یعنی اقدام به افزایش سرمایه می‌نمایند. تامین مالی از روش های مختلفی مانند آورده نقدی، استفاده از پس انداز سال های گذشته، صرف سهام و یا ترکیبی از موارد ذکر شده انجام می‌گیرد. جالب است بدانیم یک شرکت چگونه و طی چه مراحلی میزان سرمایه خود را افزایش می‌دهد. معمولا پس از پیشنهاد هیئت مدیره و ارائه طرح توجیهی و مشخص کردن روش و محل سرمایه گذاری و میزان افزایش سرمایه، این افزایش به مقدار مشخص به تصویب مجمع عمومی فوق العاده می‌رسد. پس از آن در اختیار هیئت مدیره قرار می گیرد و این هیئت پس از طی مراحلی با جلب رضایت سازمان بورس اوراق بهادار اقدام به ثبت افزایش سرمایه شرکت می‌نماید.

تغییر در سرمایه شرکت در صورتی امکان پذیر است که مجمع فوق العاده سهامداران شرکت آن را صلاح بدانند. طبق مواد ۸۳ ۸۴ و ۸۵ قانون تجارت جمهوری اسلامی ایران لازم به ذکر است که این مجمع فوق العاده با حضور بیش از نیمی از سهام دارای حق رای و در نوبت دوم دعوت، با حضور بیش از یک سوم سهام به حد نصاب قانونی می ‌رسد. تصمیمات مجمع فوق العاده نیز با اکثریت دو سوم آرا در جلسه رسمی معتبر می باشد. در صورتی که می خواهید در رابطه با چگونگی کاهش سرمایه شرکت بدانید در ادامه این متن با ثبت شرکت کریم خان همراه باشید.

با آنچه که گفته شد به روشنی می توان فهمید که موضوع افزایش سرمایه برای هر شرکتی می تواند مفید به فایده باشد زیرا به طرحهای توسعه ای کمک خواهد کرد و علاوه بر آن میزان ارزش هر سهم نیز رشد خواهد مرد. شرکت فولاد مبارکه که یکی از قویترین واحدهای تولیدی کشور است به منظور ر تامین مخارج انجام شده بابت تکمیل طرح های در دست اجرا و مشارکت انجام شده در افزایش سرمایه شرکت های فرعی و وابسته و حفظ و تقویت سرمایه در گردش شرکت به منظور تامین و ذخیره الکترود مورد نیاز و تامین مکفی ذخیره سنگ آهن اقدام به افزایش سرمایه به میزان 61 درصد خواهد کرد. این موضوع که به زودی اتفاق می افتد یک گام رو به جلوی دیگر برای این مجتمع تولیدی محسوب خواهد شد زیرا قدرت مانور آن را افزایش خواهد داد. با این افزایش ، سرمایه ی فولاد به 209 هزار میلیارد ریال خواهد رسید و به زودی این مسئله می تواند تب و تاب بسیار زیادی را در بازار بورس ایجاد کند زیرا بسیاری از فعالان بازار سرمایه این فرصت را هرگز از دست نخواهند داد. به همین منظور شرکت فولاد مبارکه روز چهارشنبه مجمعی را به منظور بررسی این مسئله تشکیل خواهد داد که خروجی آن می تواند موج جدیدی را در بورس به وجود بیاورد.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.