افزایش توانمندی بخش پتروشیمی در سال سخت تولید

در چندسال گذشته فلزات و صنایع پتروشیمی دو بال کشور در موضوع تحریمها بوده و هستند اما هنوز می توان با توجه به ساختار و سازمانی که برخی مدیران برای این صنعت به وجود آورده اند نقدهایی داشت.

کد خبر : 50331
تاریخ انتشار : یکشنبه 13 بهمن 1398 - 20:15
افزایش توانمندی بخش پتروشیمی در سال سخت تولید

به گزارش نبض بازار ، جایگاه صنعت پتروشمی پس از نفت در اقتصاد ایران بسیار گسترده و تاثیرگذار است تا جایی که برخی از وزارتخانه‌ها مانند وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی نیز شرکت‌ها و کارخانجات متعددی در حوزه صنایع پتروشیمی ایجاد کرده‌اند که نشان از وابستگی صدها صنعت دیگر به پتروشیمی است. در حال حاضر این صنعت بین 71 صنعتی که در کشورمان در حال فعالیت هستند جایگاه ششم را به خود اختصاص داده است که این مسئله به معنی اهمیت آن برای اقتصاد کشور می باشد. یکی از ضعفهایی که در چندوقت گذشته دامن گیر این صنعت شده حضور گسترده دولت در بخشهای مختلف آن است که این موضوع روند تسهیل و تسریع برخی پروژ ه ها را با کندی روبرو کرده و در کنار آن کمبود خوراک واحدهای پتروشیمی از دیگر مشکلاتی است که در چند سال گذشته روی این صنعت سایه انداخته و دولت با تمام دخالتهایی که در این واحدها دارد هنوز راه چاره ای برای آن پیدا نکرده است.این دو مسئله حضور مستمر سرمایه گذاران بخش خصوصی را در این صنعت با تهدید روبرو می کند که به سود پتروشیمی ها نخواهد بود.

در چندسال گذشته فلزات و صنایع پتروشیمی دو بال کشور در موضوع تحریمها بوده و هستند اما هنوز می توان با توجه به ساختار و سازمانی که برخی مدیران برای این صنعت به وجود آورده اند نقدهایی داشت. به عنوان مثال نبود تنوع محصولاتی با توجه به میزان ارزی که این شرکتها دریافت می کنند یکی از مواردیست که باید برای آن فکر چاره کرد. مورد مهم دیگری که باید با همت جمعی نسبت به رفع آن اقدام کرد عدم شناسایی بازارهای هدف جدید است. این دو مورد عمده ضعفهای صنعت پتروشیمی کشور هستند که اگر نسبت به رفع آنها اقدامی صورت نگیرد سودآوری این بخش را با چالش جدی مواجه می کند. البته با همه ی آنچه که در مورد این وضعیت گفته باشد نباید از خاطر برد که برخی واحدهای این صنعت مانند پتروشیمی امیرکبیر با شناسایی این نقاط ضعف سعی در مرتفع کردن آن داشته است.

امیرکبیر با تولید 14 محصول سبد متنوعی از محصولات را به بازار عرضه می کند و با توجه به ارقام تولید و فروش می توان به این نتیجه رسید که در مقایسه با بسیاری توانایی ایجاد بازار هدف جدید را به خوبی درک کرده است. این واحد پتروشیمی با 4.526 میلیارد ریال سود خالص وضعیت مناسبی در خروجی مالی خود نشان داده و با رشد 433 درصدی سود سهام پرداختنی گام بسیار بزرگی در جهت تقویت جایگاه خود در بازار سرمایه برداشته است. این شرکت در محصولاتی مانند بوتن وان ، پلی اتیلن سنگین ، پلی اتیلن سبک خطی ، پلی اتیلن سبک و سوخت کوره در مجموع رشد 84 درصدی داشته که دستیابی به این سطح از ارتقای محصولات در یکی از سخت ترین سالهای تولیدی کشور حرکت بسیار درخشانی است.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.