در گروه بارز چه خبر است؟ از افزایش نرخ فروش تا کاهش تولید و سود

این شرکت با 2 میلیارد و 526 میلیون و 500 هزار سهم در بازار دوم بورس فعالیت می کند که نفت و گاز تأمین و گروه توسعه ی ملی را به عنوان بزرگترین سهامداران خود می بیند.

کد خبر : 49077
تاریخ انتشار : پنجشنبه 5 دی 1398 - 15:16
در گروه بارز چه خبر است؟ از افزایش نرخ فروش تا کاهش تولید و سود

به گزارش نبض بازار ، همگرایی سازمانی در جهت افزایش ظرفیت های سازمانی به منظور رونق تولید و بالا بردن سطح درآمدزایی یکی از مهمترین وظایفی است که در حال حاضر بر عهده ی بخشهای مختلف تولیدی است. این موضوع خصوصا در مورد برخی محصولات که در چرخه ی ناوگان حمل و نقل نقش پر رنگی دارند از اهمیت بیشتری برخوردار است. بر کسی پوشیده نیست که میزان عرضه و تقاضا در شکل گیری موجهای مختلف بازار نقش متغیر مستقل را بازی می کند و با کم شدن عرضه میزان تقاضا زیاد می شود و بالطبع شاهد افزایش قیمتها خواهیم بود. این فرمول متأسفانه سالهای زیادی است که بر اقتصاد مملکت سایه افکنده و با توجه به وضعیت زندگی و معیشتی مردم باید به منظور رفاه حال آنها تعادل مناسبی بین میزان عرضه و تقاضا ایجاد کرد. موضوع تایرها مسئله ی جدیدی نیست و کمبود برخی تایرها در ناوگان حمل و نقل سبب خواهد شد تا موج این تأثیرات تا رسیدن یک محصول به دست مصرف کننده ادامه دار باشد.

گروه صنعتی بارز 450.01% از هفت شرکت لاستیک بارز کردستان ، مجتمع صنایع لاستیک سیرجان ، سامان بارز ، بارز ترابر کرمان ، کربن سیمرغ ، بازرگانی صنایع لاستیک سیمرغ و مهندسی و تحقیقات صنایع لاستیک را در اختیار دارد. این شرکت با 2 میلیارد و 526 میلیون و 500 هزار سهم در بازار دوم بورس فعالیت می کند که نفت و گاز تأمین و گروه توسعه ی ملی را به عنوان بزرگترین سهامداران خود می بیند.

بارزیها از شش ماهه ی نخست سال 97 تا شش ماهه ی نخست سال 98 بیش از 50 میلیارد ریال برای تبلیغات خود هزینه کرده اند و جمع مانده ی اول دوره ی تسهیلات ارزی آنها به بیش از 2.074 میلیارد ریال می رسد که در مقایسه با شش ماهه ی نخست سال 97 این مبلغ 6 درصد افزایش پیدا کرده است. بارزیها در شش ماهه ی نخست سال 97 جمع مانده ی اول دوره ی تسهیلات ارزی و ریالی خود را 1.963 میلیاردر ریال می دیدند. با این همه بارزیها در شش ماهه ی نخست 98 در مجموع 33.682.458 کیلوگرم در چهارگروه از محصولات خود تولید داشته اند که در مقایسه با مدت مشابه سال 97 که 37.0014.018 کیلوگرم تولید کرده بودند کاهش 10 درصدی را تجربه کردند.

این موضوع در شرایطی اتفاق می افتد که همزمان با افت 10 درصدی تولید در این گروه صنعتی نرخ فروش محصولات بارز در شش ماهه ی نخست سال نسبت به پایان سال 97 افزایش چشمگیر 40 تا 70 درصدی داشته که باید دید آیا این مقدار افزایش طی شش ماه استاندارد و منطقی است یا خیر؟

فروش داخلی بارز نیز طی همین مدت نسبت به شش ماهه ی 97 کاهش 7 درصدی داشته لازم به ذکر است بارزیها در شش ماهه ی نخست سال 97 موفق به صادرات 2.324.867 کیلوگرمی محصولات خود شدند که این مقدار در شش ماهه ی سال 98 به صفر رسید و یا به بیان دیگر بارزیها در شش ماهه ی نخست سال 98 فروش صادراتی نداشتند.

سود خالص هر سهم بارزیها در شش ماهه ی نخست سال 98 نسبت به مدت مشابه سال 97 کاهش 12.5 درصدی و نسبت به پایان سال 97 کاهش 118 درصدی را نشان می دهد. سود خالص هر سهم بازریها در شش ماهه ی نخست سال 97 و پایان سال 97 به ترتیب 143 و 277 ریال بود که این مقدار در سال 98 به 127 ریال کاهش یافته است.

کاهش سود خالص بارزیها از دیگر موارد قابل اعتنا در گزارشات مالی شش ماهه ی آنهاست. بارزیها در شش ماهه ی نخست سال 98 توانستند 320 میلیارد و 300 میلیون ریال سود محقق کنند که این مقدار در مقایسه با شش ماهه ی 97 کاهش 13 درصدی را در خود دارد و در مقایسه با پایان سال 97 نیز 119 درصد افت را نشان می دهد.

با همه ی آنچه تا اینجا در مورد بارز گفته شد طبق آنچه در همین صورتهای مالی مشاهده می کنیم در بخش برنامه های با اهمیت ذکر شده که شرکت برنامه  ی با اهمیتی تا پایان دوره ی مالی سال 98 ندارد و البته امیدواریم با این بیان در صورتهای مالی جدید بارز کاهش بارز دیگری تکرار نشود.

در گزارشات بعدی راجع به رعایت نکردن موارد بسیاری از قانون حاکمیتی شرکتی توسط گروه بارز و دریافت ارز کلان دولتی توسط این گروه صنعتی به همراه لاستیک بارز کردستان که که بارزیها 90 درصد مالکیت آن را در اختیار دارند صحبت می کنیم.

 

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.