اصلاح نظام بانکی از شعار تا عمل

کارشناسان معتقدند درخصوص اصلاح نظام بانکی با دو روش می‌توان اقدام کرد. اول اینکه با ‌شناسایی علائم، سیگنال‌های ناسالمی را که ازسوی شبکه بانکی داده می‌شود. اول اینکه با ‌شناسایی علائم، سیگنال‌های ناسالمی را که ازسوی شبکه بانکی داده می‌شود رصد و نسبت به اصلاح آنها اقدام کرد و روش دوم ریشه‌یابی مشکلات متعدد است

کد خبر : 50394
تاریخ انتشار : سه شنبه 15 بهمن 1398 - 14:29
اصلاح نظام بانکی از شعار تا عمل

 

به گزارش نبض بازار ، نظام بانکی کشور که از مدتها پیش درگیر 5 چالش عمده بود در حال گذر از این مسیر و رسیدن به مرحله ی جدیدی از دوران فعالیت خود است. این 5 مسئله ی اساسی عبارتند از «مطالبات غیرجاری»، «دارایی‌های غیرنقد»، «بالا ماندن نرخ سود بانکی»، «تمرکز بالا بر تسهیلات مشارکتی» و «نبود استقلال بانک مرکزی». به اعتقاد بسیاری از کارشناسان رد شدن از این مشکلات از این طرق امکان پذیر خواهد بود: «بانک مرکزی قوی و مستقل»، «قانون ورشکستگی محکم»، «الگو گرفتن از اصلاح نظام بانکی کشورهای دیگر» و «طراحی یک برنامه زمان‌بندی شده و هدفمند». حل نشدن این مشکلات بدون شک حال این روزهای اقتصاد را می تواند بدتر کند. اقتصاد نفتی کشور در کنار قوای بانکی معنا و مفهوم تازه نفس تری خواهد داشت و در واقع میدان عمل برای اتکای مردم به اقتصاد نظام بانکی است. کارشناسان معتقدند درخصوص اصلاح نظام بانکی با دو روش می‌توان اقدام کرد. اول اینکه با ‌شناسایی علائم، سیگنال‌های ناسالمی را که ازسوی شبکه بانکی داده می‌شود رصد و نسبت به اصلاح آنها اقدام کرد و روش دوم ریشه‌یابی مشکلات متعددی است که هم‌اکنون گریبانگیر شبکه بانکی کشور شده است؛ بنابراین برخی از صاحب‌نظران پولی و بانکی کشور معتقدند برای پیدا کردن راه‌حل مشکلات بانک‌های کشور باید در ابتدا صورت مساله و شرایطی را که منجر به وضعیت موجود شده است به خوبی بررسی کرد.

اتفاقاتی که در چند وقت اخیر در نظام بانکی کشور افتاده موج بسیار خوبی را به اردوگاه اقتصادی کشور آورده این اتفاقات از جهات مختلف قابل بررسی است که مهمتر از همه تقارن این اصلاح بزرگ در زمان تشدید تحریمهاست. بانکهای خصوصی که از دهه ی 80 مشکلات جدی را متحمل شدند و مطالبات غیرجاری بسیاری داشتند حالا با این موج اصلاحی سیگنالهای خوبی را به فعالان اقتصاد ی مخابره می کنند.

به عنوان مثال بانک ایران زمین که این روزها در بازار بورس عملکرد بسیار قابل قبولی دارد ارقام رو به جلویی را در صورتهای مالی خود نشان می دهد. این بانک در نه ماهه ی سال جاری بالغ بر 30.212 میلیارد ریال تسهیلات به بخش خصوصی پرداخت کرده که می تواند برای بنگاههای خصوصی آورده ی بسیار مناسبی باشد. گردش مالی و مراودات بین بانکی مناسب بدهی این بانک به بانک مرکزی و صندوق توسعه ی ملی را به صفر رساند که جزو معدود بانکهای کشور در این زمینه است. دارائیهای نامشهود با 14% و دارائیهای ثابت مشهود با 40 درصد افزایش به ترتیب به 3.321 و 4.124 میلیارد ریال رسیده و سپرده های دیداری ، سرمایه گذاری کوتاه مدت و سایر سپرده های این بانک نیز با افزایش 152 درصدی روبرو هستند که نشان از اقبال مردم به سمت این بانک دارد. سود سهام پرداختنی بانک ایران زمین نیز بدون تغییر باقی مانده هرچند به نظر می رسد با شرایط پیش رو این موضوع تا پایان سال افزایش پیدا خواهد کرد. مسئله ی دیگری که باید به آن توجه کرد کاهش 57 درصدی مطالبات مشکوک الوصول بانک است که مدیریت منابع مالی را در آن بهو روشنی نمایش می دهد.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.