اصلاح ساختار بودجه گام اساسی نظام بانکی کشور است

امروز وظیفه ی بانکها تنها ارائه ی تسهیلات و یا انجام خدمات بانکی نیست بلکه انجام امور عام المنفعه و مسئولیتهای اجتماعی از دیگر وظایفی است که بر عهده ی آنهاست بنابراین به منظور  نقش پر رنگ تر در این زمینه ها باید از سرمایه و ذخیره ی نقدی اطمینان حاصل کرد تا بتوان به نظام بانکی کشور در جهت کمتر کردن مشکلات اقتصادی امید بیشتری داشت.

کد خبر : 48060
تاریخ انتشار : دوشنبه 4 آذر 1398 - 15:42
اصلاح ساختار بودجه گام اساسی نظام بانکی کشور است

به گزارش نبض بازار ، موضوع افزایش سرمایه نهادهای مختلف می تواند ویژگیهای زیادی را برای سهامداران به همراه  داشته باشد. این مسئله در مورد نهادهای مالی از اهمیت بیشتری برخوردار است زیرا با در نظر گرفتن اتفاقاتی که امروز در بازار سرمایه رخ می دهد می توان امیدوار بود که با افزایش سرمایه برخی از عقب ماندگیها جبران شود و سهامداران بتوانند سهم بیشتری از تراکنشهای مالی داشته باشند. در کنار این موضوع باید به افزایش کفایت سرمایه بانکها از جهت افزایش سرمایه توجه ویژه کرد. کفایت سرمایه ی بانکهای کشور با توجه به وضعیت اقتصاد بین الملل که هجمه سنگینی را روی اقتصاد کشور به وجود آورده آنچنان که باید مطلوب نیست اما می توان این موضوع را با درایت حل و فصل کرد که افزایش سرمایه یکی از راهکارهای آن است. نمی توان انکار کرد که اقتصاد کشور بانک محور است و سکان اقتصادی کشور در کنار اقتصاد نفتی در دستان بانکها و نهادهای مالی قرار دارد. امروز وظیفه ی بانکها تنها ارائه ی تسهیلات و یا انجام خدمات بانکی نیست بلکه انجام امور عام المنفعه و مسئولیتهای اجتماعی از دیگر وظایفی است که بر عهده ی آنهاست بنابراین به منظور  نقش پر رنگ تر در این زمینه ها باید از سرمایه و ذخیره ی نقدی اطمینان حاصل کرد تا بتوان به نظام بانکی کشور در جهت کمتر کردن مشکلات اقتصادی امید بیشتری داشت.

بانک ایران زمین که در آخرین صورتهای مالی خود که مربوط به شش ماهه ی نخست سال 98 می باشد گامهای مؤثر زیادی را برداشته که در کنار افزایش سرمایه می تواند برای سهامدارانش اخبار خوبی داشته باشد. ایران زمینی ها که مطالبات مشکوک الوصول خود را در 6 ماهه ی نخست سال 98 به صفر رساندند و درآمدهای مشاع خود را نسبت به شش ماهه نخست سال 97 به میزان 42 درصد افزایش دهند در بخش هزینه ها نیز با مدیریت مصرف صرفه جویی قابل توجهی کردند تا زمینه های لازم در جهت افزایش سرمایه فراهم شود. با پیشنهاد هیئت مدیره بانک ایران زمین زمینه ای فراهم شد تا میزان سرمایه ی بانک از 4 هزار میلیارد ریال به 42 هزار میلیارد افزایش یابد. بدیهی است این میزان افزایش سرمایه از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی تأمین خواهد شد که ضمن افزایش کفایت سرمایه ی بانک سبب خواهد شد تا بانک ایران زمین از شمولیت ماده ی 141 اصلاحیه ی قانون تجارت خارج شود. البته نباید از موضوع اصلاح ساختار بودجه بانک به جهت انجام این کار غافل شد زیرا این موضوع برای ذخیره ی مالی بانک بسیار اهمیت دارد. لازم به ذکر است موجودی نقد بانک ایران زمین در اخرین صورتهای مالی نسبت به سال 97 افزایش قابل توجه داشته که حالا با توجه به افزایش سرمایه می توان در آینده و در چندماه باقی مانده به پایان سال انتظار خبرهای خوبی را از بانک ایران زمین شنید.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.