ارزان خری انبان خری،زیان سنگین صندوق‌ پالایش ETF

احتمال کاهش ارزش هر واحد صندوق پالایش تا کمتر از ۵ هزار تومان دور از انتظار نخواهد بود و با در نظر داشتن این موضوع که این صندوق با ارزش هر واحد معادل ۱۰ هزار تومان به مردم واگذار شده است، سرمایه‌گذاران صندوق پالایش که عمدتا از طبقه ضعیف جامعه هستند و با اعتماد به دولت و مجلس در این صندوق سرمایه‌ گذاری کرده‌اند بیش از ۵۰ درصد متضرر خواهند شد.
کد خبر : 108820
تاریخ انتشار : شنبه 20 دی 1399 - 17:57
ارزان خری انبان خری،زیان سنگین صندوق‌ پالایش ETF

به گزارش نبض بازار ،برای پاسخ به این سوال که ارزش هر واحد صندوق‌ پالایش و دارا یکم چقدر ارزش دارد بهتر است در ابتدا به علت تفاوت قیمت شرکت‌ های سرمایه‌ گذاری با خالص ارزش دارایی آنها و همچنین در بخش دوم تفاوت‌ و مزایای خرید صندوق‌ های پالایش در مقایسه با شرکت‌ های سرمایه‌ گذاری بپردازیم.

 

 

از دید سهامدار خرد، هر شرکت سرمایه‌ گذاری با توجه به ویژگی‌ ها و ریسک‌ های آن به قیمتی عموما کمتر از خالص ارزش دارایی‌ ها ارزشیابی می‌شود، زیرا هر سرمایه‌ گذار خرد عموما زمانی در شرکت سرمایه‌ گذاری ورود خواهد کرد که بابت ریسک‌ های اضافی متحمل شده، صرف دریافت کرده باشد در غیر این صورت با توجه به اینکه سرمایه‌ گذار شخصا امکان تشکیل سبد مشابه آن شرکت سرمایه‌ گذاری را خواهد داشت، خرید سهام شرکت سرمایه‌ گذاری به قیمت NAV برای او جذاب نخواهد بود.

 

برخی از موارد مطرح شده که دلایل این موضوع را شرح می‌دهد.  از دید سرمایه‌ گذار خرد ریسک سرمایه‌ گذاری ناصحیح از سوی مدیریت شرکت به دلایل عدم تخصص یا تضاد منافع گروه مدیران مجموعه با سهامداران خرد وجود دارد. همچنین تحمیل هزینه عمومی و اداری به سهامداران یکی دیگر از این موارد است. هر شرکت سرمایه‌ گذاری هزینه‌ های عمومی اداری داشته که این بخش عموما شامل هزینه خرید یا اجاره محل اسکان شرکت، هزینه حقوق کارکنان و سایر هزینه‌ های جاری شرکت خواهد بود.

 

اگر استراتژی شرکت سرمایه‌ گذاری فعال نباشد و عمده سرمایه‌ گذاری‌ های آن به‌ صورت منفعل صورت پذیرفته باشد، به دلیل عدم استفاده فعال از تیم حرفه‌ ای برای بهره بردن از فرصت‌ های بازار، از دید سهامدار خرد این هزینه قابل توجه بوده و با در نظر گرفتن این موضوع بابت آن صرف طلب خواهد کرد. به‌ عبارتی دیگر در صورتی که شرکت سرمایه‌ گذاری به‌ صورت منفعل در سبد سهام سرمایه‌ گذاری کند P/ NAV آن کمتر خواهد بود. همچنین بازدهی کمتر شرکت سرمایه‌ گذاری از بازده مورد انتظار سهامداران یکی دیگر از این موارد است. در بورس در حالت بلندمدت عموما بازده سرمایه‌ گذاری‌ های هر شرکت سرمایه‌ گذاری در تلفیق کمتر از بازده مورد انتظار سهامداران (Ke) است. در نتیجه یکی دیگر از دلایل معامله شرکت‌ های سرمایه‌ گذاری در قیمتی پایین‌تر از خالص ارزش دارایی‌ ها همین موضوع است.

بیشتر بخوانید:   جزئیات عرضه صندوق های ETF بعدی دولت مشخص شد

 

از سویی دیگر امکان اعمال نظر در پرتفوی شرکت سرمایه‌ گذاری از سوی سهامدار خرد وجود ندارد. تیم مدیریت شرکت ممکن است درصدی از دارایی‌ های شرکت سرمایه‌ گذاری را در دوره‌ های گذشته یا دوره فعلی در سهام، صنعت یا اوراقی سرمایه‌ گذاری کرده باشد که سهامدار خرد مخالف سرمایه‌ گذاری در آن بخش باشد، در صورتی که قدرت اعمال نظر نخواهد داشت و بابت این موضوع نیز صرف طلب خواهد کرد.

 

جمیع عوامل ذکر شده باعث شده شرکت‌ های سرمایه‌ گذاری در بورس اوراق بهادار تهران عمدتا در محدوده ۴۰ تا ۹۰ درصد خالص ارزش دارایی خود و به کسر NAV معامله شوند. P/ NAV تعادلی سهام شرکت‌ ها با توجه به شرایط آنها با یکدیگر متفاوت بوده و این موضوع باعث می‌شود به‌ عنوان مثال شرکتی با P/ NAV کمتر از ۴۰درصد برای سرمایه‌گذار خرد جذاب نبوده و در طرف مقابل سرمایه‌گذاران خرد خواهان خرید شرکتی دیگر با P/ NAV بالاتر از ۹۰درصد باشند. برخی از عوامل مهم و اثر‌گذار بر P/ NAV تعادلی وجود دارد.  استراتژی سهامدار عمده در خرید، فروش یا نگهداری سهام هر شرکتی همواره یکی از مهم‌ترین عوامل در بررسی ورود در موقعیت خرید برای سرمایه‌ گذاران خرد است و به‌ طور مستقیم در P/ NAV تعادلی تاثیر می‌گذارد.

 

همچنین هر‌ چه شناوری سهام شرکت کمتر باشد، برای سرمایه‌ گذاران خرید جذاب‌تر بوده و P/ NAV تعادلی بالاتر خواهد بود. ضمن اینکه هر‌چه اندازه شرکت بزرگ‌ تر باشد P/ NAV تعادلی پایین‌تر خواهد بود و به‌ عبارت دیگر سرمایه‌ گذاران تمایل بیشتری به سرمایه‌ گذاری در سهام شرکت‌ های کوچک دارند. از سویی دیگر هرچه چشم‌انداز زیرمجوع ه‌ها بهتر باشد و به‌ عبارتی شرکت‌ های زیر مجموعه وضعیت سودآوری بهتر یا P/ E پایین‌تری داشته باشند، P/ NAV تعادلی بالاتر خواهد بود.

بیشتر بخوانید:   ارزش دارا یکم امروز ۱۰ شهریور ۹۹

 

یکی دیگر از این عوامل قابلیت نقد‌شوندگی دارایی‌ ها است. هرچه‌ دارایی‌ های شرکت سرمایه‌ گذاری قابلیت نقد‌ شوندگی بیشتری داشته باشد، نسبت P/ NAV تعادلی به یک واحد نزدیک‌ تر خواهد بود. به‌ عنوان مثال شرکتی که ۸۰ درصد دارایی خود را در اوراق مشارکت، صندوق با درآمد ثابت، سپرده بانکی و سکه طلا سرمایه‌ گذاری کرده باشد، P/ NAV بالاتری در مقایسه با شرکتی خواهد داشت که بخش قابل‌توجهی از دارایی آن طرح توسعه بوده که تا چند سال به بهره‌ برداری نخواهد رسید.

 

صندوق‌ های ETF

 

صندوق ETF یا Exchange-traded fund نوعی از صندوق سرمایه‌ گذاری مشترک است که مشابه سهام در بازار سرمایه قابل معامله است و دو تفاوت اصلی صندوق ETF با شرکت‌ های سرمایه‌ گذاری رکن بازارگردان و انتشار لحظه‌ای NAV توسط نهاد ناظر در تابلو بورس است. بازار گردان توسط مدیر صندوق تعیین می‌شود و وظیفه بازارگردان کنترل قیمت معاملاتی صندوق در محدوده NAV است. بنابراین در صورتی که بازارگردان در انجام وظایف کوتاهی کند، صندوق ETF تفاوتی با شرکت‌ های سرمایه‌گذاری نخواهند داشت و در نتیجه مشابه آنها به کمتر از NAV معامله خواهند شد.

 

صندوق دارایکم در محدوده ۷۲ درصد NAV و صندوق پالایش در محدوده NAV در حال معامله است. علت موضوع این است که در حال حاضر منابع نقد بازارگردان‌ های این دو صندوق به اتمام رسیده و در صورت عدم حمایت دولت به‌ عنوان مدیر صندوق و عدم تزریق منابع جدید به بازار گردان جهت کنترل قیمت این اوراق در محدوده NAV، این دو صندوق در عمل با شرکت‌ های سرمایه‌گذاری تفاوتی نداشته و پتانسیل کاهش قیمت تا محدوده ۶۰ تا ۷۰ درصد NAV را خواهند داشت و به‌ عبارتی دیگر احتمال کاهش ارزش هر واحد صندوق پالایش تا کمتر از ۵ هزار تومان دور از انتظار نخواهد بود و با در نظر داشتن این موضوع که این صندوق با ارزش هر واحد معادل ۱۰ هزار تومان به مردم واگذار شده است، سرمایه‌گذاران صندوق پالایش که عمدتا از طبقه ضعیف جامعه هستند و با اعتماد به دولت و مجلس در این صندوق سرمایه‌ گذاری کرده‌اند بیش از ۵۰ درصد متضرر خواهند شد.

بیشتر بخوانید:   دارا یکم تا اطلاع ثانوی بعد از زمان اصلی بازار معامله می‌شود

 

انتهای پیام.


 

خبر اقتصادی خبر
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.