آیا ترامپ می‌تواند کاخ سفید را ترک نکند؟

حال این نگرانی‌ها با اقدامات و سخنان اخیر ترامپ و کابینه او بیشتر شده است و این سوال بیش از پیش مطرح است که آیا ادعاهای ترامپ ممکن است راه به جایی ببرند؟
کد خبر : 97286
تاریخ انتشار : چهارشنبه 21 آبان 1399 - 14:08
آیا ترامپ می‌تواند کاخ سفید را ترک نکند؟

به گزارش نبض بازار؛ دونالد ترامپ در حالی که باید خود را طی 70 روز آینده برای ترک کاخ سفید آماده کند، از پذیرش نتایج انتخابات و انجام فرآیندهای انتقال قدرت سر باز زده است. ترامپ از پیش از انتخابات نیز به طور مکرر در تلاش برای جعلی نشان دادن آرای پستی بود و بسیاری از کارشناسان نگران آن بودند که وی در صورت شکست نتیجه انتخابات را نپذیرد.

 

حال این نگرانی‌ها با اقدامات و سخنان اخیر ترامپ و کابینه او بیشتر شده است و این سوال بیش از پیش مطرح است که آیا ادعاهای ترامپ ممکن است راه به جایی ببرند؟

 

 

سنگ‌اندازی‌های دولت ترامپ

 

پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا اخیرا گفت اگرچه انتقال قدرت خواهند داشت اما این انتقال به دوره دوم ریاست‌جمهوری ترامپ خواهد بود. همچنین دادستان کل ایالات متحده دستوری غیرمعمول برای بررسی تخلفات احتمالی در انتخابات صادر کرده است و در همین حال هم رئیس بخش خدمات همگانی دولت ترامپ بر خلاف قانون از دادن دسترسی به دستیاران بایدن برای انجام فرآیندهای انتقال قدرت خودداری کرده و نامه‌های مربوط به تامین منابع مالی لازم برای این پروسه را نیز امضا نکرده است.

 

 

ترامپ در حال ایجاد تغییراتی در تیم خود نیز هست. او اخیرا مارک اسپر، وزیر دفاع را علاوه بر سه تن از مقامات دیگر از کار برکنار کرد و در عوض تعدادی از وفاداران خود را در پست‌های اصلی آژانس امنیت ملی و پنتاگون وضع کرد. در همین حال زمزمه اخراج مدیران اف‌بی‌آی و سی‌آی‌ای هم شنیده می‌شود. برخی از مقامات دولت ترامپ نیز خود در دو روز اخیر استعفا داده‌اند. این مسأله نشان از دودستگی شدید در تیم ترامپ دارد که می‌تواند به دلیل تصمیمات و شاید درخواست‌های غیرمنطقی او باشد.

 

 

موضع بایدن چیست؟

 

همه این‌ها در حالی است که جهان به طور مشخص پیروزی بایدن را به رسمیت شناخته و سران کشورها برای همکاری با او ابراز تمایل کرده‌اند. بایدن نیز گفت‌و‌گوهایی را با مقامات فرانسه، بریتانیا، آلمان و ایرلند آغاز کرده است. وی دیروز در مصاحبه با خبرنگاران اقدامات ترامپ را خجالت‌آور توصیف کرد و گفت فرآیند انتقال قدرت و تعیین کابینه جدید در حال انجام است. بایدن تاکید دارد که تا زمان تحلیف، یعنی اول بهمن دولت خود را تشکیل خواهد داد.

بیشتر بخوانید:   گزارش فارن پالیسی از اخراج مخالفان برجام از کاخ سفید و دشواریهای ترامپ در عدم تائید پایبندی ایران به توافق هسته ای

 

 

 

شانس ترامپ چقدر است؟

 

ترامپ در طول دوره ریاست‌جمهوری خود سعی کرد بسیاری از مردم آمریکا را به نوعی شرطی کند که حرف کسی غیر از او را باور نکنند و در این مسیر موفقیت‌های آشکاری نیز به دست آورد. اگرچه شواهد نشان می‌دهد که هیچ توطئه‌ای برای تقلب در انتخابات در چندین ایالت (آنچنان که ترامپ می‌گوید) وجود نداشته، اما حداقل یک نظرسنجی نشان می‌دهد که بسیاری از طرفداران ادعاهای وی را می پذیرند. هفتاد درصد جمهوری‌خواهانی که توسط Politico و Morning Consult مورد بررسی قرار گرفتند، گفته‌اند عقیده دارند انتخابات آزاد و عادلانه نبوده است. البته اخیرا شاهد آن بودیم که برخی از جمهوری‌خواهان نیز با اظهارات اخیر جنجال‌برانگیز پمپئو به نوعی مخالفت کردند.

 

 

اما آیا پرونده‌های قضایی ترامپ نتیجه خواهند داد؟ کارشناسان می‌گویند چنین اتفاقی بعید است. بایدن در ایالت‌های کلیدی ده‌ها هزار رای بیشتر به دست آورد و ترامپ باید مقامات قضایی را متقاعد کند که این آرا به طور غیرقانونی به صندوق‌ها ریخته شده‌اند. اما مقامات انتخاباتی رای‌های پستی و فرآیند رای‌دهی پستی را به دقت و از نزدیک تحت نظر داشته‌اند و به طور کلی احتمال تقلب در انتخابات آمریکا بسیار کم است. بنابراین اثبات چنین ادعایی برای ترامپ بسیار دشوار خواهد بود.

 

 

تاکنون نیز تلاش‌های ترامپ در این خصوص چندان چشمگیر نبوده است؛ چنانکه به عقیده کارشناسان پرونده‌های قضایی تشکیل داده شده توسط تیم ترامپ به لحاظ حقوقی بسیار ضعیف‌اند و حتی اگر استحقاق بررسی توسط دادگاه را داشته باشند، برای چرخش نتایج انتخابات کافی نیستند. حداقل دو مورد از این پرونده‌ها هم تاکنون توسط دادگاه‌های ایالتی رد شده‌اند.

بیشتر بخوانید:   گریه‌های جالب زیباترین زن جهان بخاطر پیروزی بایدن+فیلم

 

 

بازشمارش آرا می‌تواند تغییری ایجاد کند؟

 

شمارش مجدد آرا فرآیندی طبیعی در انتخابات‌هاست و عموم ایالت‌های آمریکا هم قوانینی در خصوص شرایط بازشمارش آرا دارند. اما بازشمارش به معنای تغییر نتیجه انتخابات نخواهد بود و تنها برای چک کردن نتیجه در مواقعی که رقابت نامزدها نزدیک است استفاده می‌شود. به ندرت اتفاق افتاده که شمارش مجدد تحولی در نتایج به وجود آورد.

 

 

اگر کار به دیوان عالی برسد چه؟

 

یکی دیگر از نگرانی‌ها آن است که کار به دیوان عالی ایالات متحده برسد که بالاترین رکن قضایی این کشور است. دیوان عالی از 9 قاضی تشکیل شده و در مقطع کنونی محافظه‌کاران (که احتمالا تمایل بیشتری برای حمایت از ترامپ داشته باشند) اکثریت 6 به 3 را در دست دارند. در واقع درست یک هفته مانده به انتخابات، پذیرفته شدن ایمی برت (نامزد معرفی شده توسط ترامپ) در دیوان عالی، معادلات را به طور کلی برهم زد. اما به عقیده کارشناسان به چند دلیل بعید است که این قضات بتوانند نتیجه این انتخابات را تعیین کنند.

 

 

چراکه دیوان عالی آمریکا می‌خواهد جدا از سیاست دیده شود و بعید است در انتخاباتی درگیر شود که مجبور باشد نتایج را در شمار زیادی از ایالت‌ها تغییر دهد. در انتخابات سال 2000 این کشور، دیوان عالی در نتایج یک ایالت (فلوریدا) دخالت کرد. اما شرایط امسال کاملا متفاوت با سال 2000 است. انتظار می‌رود بایدن در تعداد زیادی از ایالت‌های کلیدی برنده شود و دیوان عالی احتمالاً برای درگیر شدن بسیار مردد خواهد بود. این مسأله یک مانع جدی برای ترامپ و وکلای وی است؛ چراکه آنها باید شواهدی واضح و قانونی نشان دهند که بتواند باعث تغییر نتایج در این دسته ایالت‌ها شود.

 

 

در حال حاضر تنها یک پرونده در رابطه با انتخابات در دیوان عالی ایالات متحده در جریان است. اختلاف در این پرونده بر سر این است که آیا آن دسته از برگه‌های رای پستی در ایالت پنسیلوانیا که تا قبل از روز انتخابات تمبر مخصوص را خورده‌اند و ارسال شده‌اند، اما در روزهای بعد از انتخابات به دست شمارندگان آرا رسیدند باید شمارش شوند یا خیر. اگرچه سه قاضی پیشنهاد کرده‌اند که این آرا باید دور ریخته شوند، اما به نظر نمی‌رسد حتی با دور ریختن آن‌ها نتایج در پنسیلوانیا تغییر کند؛ چراکه احتمالا به اندازه کافی آرای دیررس برای تغییر نتیجه به نفع ترامپ وجود نداشته باشد.

بیشتر بخوانید:   پیش‌بینی اوباما از آینده برجام/ بایدن به سرعت به برجام برمی‌گردد

 

حتی اگر وجود داشته باشد هم کارشناسان حقوقی در مورد درست بودن رد این دسته از آرا ابراز تردید کرده‌اند؛ چراکه رأی‌دهندگان با تکیه بر دستورات پیشین مقامات دولتی که بنا بر شمارش این آرا بودند، رای خود را به صندوق‌ها انداخته‌اند. در واقع چون قبل از انتخابات اعلام شده بود آرایی که پس از روز انتخابات می‌رسند هم شمارش می‌شوند، بسیاری به شیوه پستی رای دادند و اگر بنا بر آن بود که این آرا شمارش نشوند، احتمالا این افراد ریسک نمی‌کردند پستی رای دهند.

 

 

 

 

 

جمع‌بندی

 

 

قبل از ترامپ 9 رئیس‌جمهور در آمریکا به دور دوم ریاست‌جمهوری راه نیافتند؛ اما آمریکا هیچوقت رئیس‌جمهوری را به خود ندیده که از پذیرش شکست سر باز زند و همین مسئله در کنار طبیعت و شخصیت ترامپ که همیشه غیرقابل پیش‌بینی بوده، پیش‌بینی آینده این مسأله را با تردید همراه می‌کند.

 

 

اما آنچه کارشناسان در حوزه‌های سیاست و حقوق می‌گویند آن است که احتمال پیروزی ترامپ در پرونده‌های قضایی بسیار پایین است. اگرچه وی توانسته افکار عمومی را تا حدی تحت تاثیر قرار دهد، اما احتمالا نخواهد توانست این مسأله را به طور قانونی به جایی برساند و احتمالا چاره‌ای جز انتقال قدرت به بایدن را نخواهد داشت. برای عضویت در کانال تلگرام نبض بازار کلیک کنید.

 

 

 

 

خبر اقتصادی خبر
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.