27.5 میلیارد یورو ارز صادراتی چه شد؟

موضوع بازنگرداندن ارز صادراتی تازه نیست اما تکراریست . سیاستهای بانک مرکزی در این باره نقش بسیار مهمی ایفا می کند و باید دید که چه عاملی باعث شده تا چنین جوی بر صادرکنندگان حاکم باشد.

کد خبر : 68974
تاریخ انتشار : سه شنبه 3 تیر 1399 - 10:29
27.5 میلیارد یورو ارز صادراتی چه شد؟

به گزارش نبض بازار ، موضوع بازنگرداندن ارز صادراتی تازه نیست اما تکراریست . سیاستهای بانک مرکزی در این باره نقش بسیار مهمی ایفا می کند و باید دید که چه عاملی باعث شده تا چنین جوی بر صادرکنندگان حاکم باشد.

صمد کریمی در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری با اشاره به اینکه  اقتصاد پایه نفت به اقتصاد پایه غیر نفتی  تبدیل شده است؛  با اشاره به عدم بازگشت 27.5 میلیارد یورو ارز حاصل از صادرات گفت: براساس تحلیل آمار دو ساله،  از حدود ۱۹ هزار و ۱۷۶ صادر کننده  تقریبا ۱۶ هزار و ۴۳۵ نفر که حدود ۸۶ درصد  از صادرکنندگان را تشکیل می‌دهند با تعهدات صادراتی حدود ۲۷ و نیم میلیارد یورو تنها پنج و هفت دهم میلیارد یورو به چرخه اقتصادی کشور ارز باز گردانده‌اند.

مدیر اداره صادرات بانک مرکزی افزود: این بدان معنا است که این صادرکنندگان  22 میلیارد یورو نزدیک به 25 میلیارددلار ارز را تا پایان سال 97 به چرخه اقتصاد کشور بازنگردانده‌اند که البته  ما نمی‌گویم این ارز به کشور بازنگشته است بلکه این ارز با 4 روش مصوب هیئت وزیران به کشور بازنگشته است در حالی که این ارز باید به چرخه رسمی اقتصاد بازمی‌گشته و صرف واردات مواد اولیه، کالاهای اساسی و واسطه‌ای می‌شد.

وی با اشاره به آمار اعلامی از سوی ریاست بانک مرکزی مبنی بر عدم بازگشت 27.5 میلیارد یورو ارز حاصل از صادرات به کشور گفت: با در نظر گرفتن آمار سه ماهه اول امسال نیز می‌توان دریافت که 2.5 میلیارد دلار به 25 میلیارد دلار اضافه شده و عدم برگشت ارز به 27.5 میلیارد یورو رسیده که این‌ها عمدتا گروه‌های مختلفی هستند که مالکیت خصوصی دارند.

وی اظهار داشت: آنهایی که ارز را به چرخه اقتصاد بازگردانده‌اند حدود 14 درصد صادرکنندگان هستند که عمدتا پتروشیمی‌ها، فولادی‌ها و ایمیدرو هستند که تا پایان سال 97 در مجموع 28 و نیم میلیارد یورو ارز را به چرخه اقتصادی کشور بازگردانده‌اند.

کریمی بیان داشت: تعداد کثیری از صادرکنندگان ارز را به چرخه اقتصادی بازنگردانده‌اند.

 مدیر اداره صادرات بانک مرکزی اظهار داشت: ما در مدت زمان بازگشت ارز سخت‌گیری نکرده‌ایم و در بحث واحدهای تولیدی تسهیلات ویژه قائل شده‌ایم، اما برخی از صادرکنندگان علیرغم همکاری سیاست‌گذاری ارز را به کشور بازنگرداه‌اند.

کریمی گفت: از حدود 16 هزار و 435 صادرکننده حدود 250 صادرکننده که شرکت و شخص حقوقی است، حدود 6.8 میلیارد یورو (7.6 میلیارد دلار)  ارز  به  چرخه کشور بازنگشته است.

وی افزود: 27.5 میلیارد یورو ارزی که به کشور بازنگشته است، در صورت بازگشت بر عمق بازار دوم و تامین نیازهای اساسی کشور تاثیر می‌گذارد.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.