کاخ مظفری کجاست؟

کاخ مظفری دارآباد مربوط به دوره قاجار و در تهران ، انتهای خیابان دارآباد، محوطه بیمارستان دکتر مسیح دانشوری واقع شده است.

کد خبر : 72871
تاریخ انتشار : یکشنبه 29 تیر 1399 - 13:08
کاخ مظفری کجاست؟

به گزارش نبض بازار ، کاخ مظفری دارآباد در محوطه ای رو به بازترین دره ها که زمانی در آن، دار قالی برپا می شد و به همین علت، بعدها دارآباد نام گرفت، برای اقامت‌گاه موقتی مظفرالدین شاه قاجار بنا شد.

 

کاخ مظفری دارآباد,تصاویر کاخ مظفری دارآباد,تاریخچه کاخ مظفری دارآباد 

 

مظفرالدین شاه قاجار در زمان ولایت عهدی خویش در تبریز دچار بیماری سل شده و باتوجه به اینکه در آن زمان دارویی برای سل وجود نداشت، پزشک دربار توصیه کرد که او بایستی به یک منطقه خوش آب و هوا هجرت کند، بنابراین قریه دارآباد برای سکونت وی انتخاب شد. طبق کتیبه ای از سنگ مرمر در داخل بنا وجود دارد، علی اصغر خان امیر سلطان در 1273 شمسی باغی را به مساحت 60 هزار متر مربع در دارآباد خریداری کرد و به فرمان محمد خان حکیم الملک، وزیر دربار، کاخ زیبایی در آن احداث شد که آن را کاخ شاه آباد نامیدند.

 

کاخ مظفری دارآباد,عکس های کاخ مظفری دارآباد,آدرس کاخ مظفری دارآباد 

 

پس از فوت مظفرالدین شاه، این مرکز کم کم به آسایشگاهی برای بیماران مسلول (کسی که مرض سل دارد) تبدیل گردید و بعدها پس از تغییر حکومت، این زمین و ساختمان کاخ بدون استفاده مانده بود. در زمان پهلوی اول، برخلاف بسیاری از بناهای قاجاری که مورد بی مهری و تهدید بود، این بنا به دلیل مستقر شدن در مکانی خوش آب و هوا برای تأسیس بیمارستان مسلولان مورد توجه قرار گرفت و مرحوم دکتر مسیح دانشوری در سال 1310 شمسی یک مدرسه پرستاری در آن احداث کرد. متعاقب این اقدام در دهه بیست ساختمان های متعددی به وسیله وزارت بهداری وقت، برخی موسسات دیگر و افراد خیر در محوطه بنا شد. از جمله ساختمانی قدیمی که به ساختمان فخرالدوله معروف است و به وسیله فخرالدوله دختر مظفرالدین شاه احداث شده است. ایشان بانویی خیر بود که آسایشگاه کهریزک نیز به وسیله او احداث شد.

   

  کاخ مظفری دارآباد,عکس های کاخ مظفری دارآباد,زمان ساخت کاخ مظفری دارآباد

   

  کاخ مظفری دارآباد در تاریخ ۱۲ شهریور ماه ۱۳۸۰ با شمارهٔ ثبت ۳۷۹۲ بعنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.در سال 1389قرار شد کاخ مظفری دارآبادبعنوان موزه پزشکی بیمارستان مورد بهره برداری قرار گیرد.

  آدرس کاخ مظفری دارآباد
  از میدان باهنر( نیاوران) به طرف شمال و خیابان پورابتهاج( دارآباد) حرکت کنید، در انتهای خیابان به بیمارستان مسیح دانشوری خواهید رسید. این کاخ در محوطه بیمارستان قرار دارد.

  ارسال نظر شما
  مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.