واردات تحت ضوابط خاص در کنار تولیدات داخل راهگشای صنعت خودرو است

عضو هیأت علمی دانشگاه علم و صنعت ایران به تشریح تأثیرات واردات بر صنعت خودرو پرداخت.
کد خبر : 69724
تاریخ انتشار : شنبه 7 تیر 1399 - 15:57
واردات تحت ضوابط خاص در کنار تولیدات داخل راهگشای صنعت خودرو است

به گزارش نبض بازار؛عضو هیأت علمی دانشگاه علم و صنعت ایران به تشریح تأثیرات واردات بر صنعت خودرو پرداخت.

جواد مرزبان راد  اظهار داشت: توجه به تولیدات داخل و عدم واردات راهگشای صنعت خودرو نبوده و از سوی دیگر تکیه بر واردات و عدم جهش تولید در کشور نیز موجب حل مسأله نخواهد شد. برای کمک به صنعت خودرو می بایست واردات خودرو تحت ضوابط خاص و محدود و در کنار تولیدات داخل صورت بگیرد.

وی در ادامه به تشریح ضوابط واردات خودرو اشاره کرد و گفت: اگر واردات تحت شرایط خاصی صورت بگیرد، می تواند در رونق هر صنعتی از جمله خودرو نقش مؤثری ایفا کند. یکی از این شرایط ایجاد رقابت پذیری در بازار است. واردات می بایست زمینه رقابت شرکت های خودروساز داخلی و خارجی را فراهم کند چرا که اگر رقابتی وجود نداشته باشد، با عدم توسعه صنعت خودرو مواجهه خواهیم شد.

عضو هیأت علمی دانشگاه علم و صنعت ایران افزود: واردات می بایست خلأ بازار را پر کند و در بخش هایی که امکان تولید در داخل وجود ندارد از طریق واردات آن را جبران کرد. همچنین واردات باید بتواند نیاز مشتری را پاسخگو باشد زیرا ممکن است تولیدات داخل مورد پسند متقاضی نباشد. بنابراین واردات تحت تأثیر ضوابطی که به آن اشاره شد می تواند راهگشا باشد.

مرزبان راد خاطرنشان کرد: از سوی دیگر اگر واردات خودرو تحت شرایط خاصی صورت نگیرد می تواند موجب رکود صنعت خودرو شود. به همین دلیل هنگام واردات باید به عواملی توجه داشت که موجب کاهش تیراژ تولیدات داخل نشود. همچنین واردات نباید مختص به طبقه اجتماعی خاصی باشد و تنها نیاز آنان را پاسخ دهد.

وی افزود: فاکتور دیگری که باید به آن توجه کرد این است که واردات نباید موجب هدر رفتن ارز کشور شود. به عنوان مثال خودروهایی را وارد کشور کنیم که مصرف سوخت پایینی داشته اما قطعات یدکی آنها قیمت بالایی دارند. بنابراین می توان گفت واردات باید دارای فوایدی باشد که زمینه رونق صنعت را فراهم کند. ضمن اینکه وزارت صنایع می تواند با مشورت کارشناسان صنعت خودرو و بررسی های تخصصی زمینه واردات تحت شرایط خاص را فراهم کند تا صنعت خودرو مسیر رو به پیشرفتی را طی کند.

این کارشناس حوزه خودرو در خصوص اقدامات نظارتی دولت بر بازار خودرو تصریح کرد: در شرایط فعلی و با توجه به میزان بالای تقاضا، محدودیت تولید، افزایش خودروهای فرسوده و حضور دلالان چنین سیاست هایی مورد قبول است چرا که از تلاطم بازار خودرو کاسته شده و در حال حاضر مصرف کننده واقعی متقاضی خرید خودرو است اما باید شرایط خرید خودرو محدودتر کرد تا از فرصت طلبی برخی افراد جلوگیری شود.

مرزبان راد در پایان با اشاره به راهکارهایی برای پیشرفت صنعت خودرو گفت: به اعتقاد بنده دولت با نظارت بر سیاست های اقتصادی کشور که در اختیار بانک مرکزی است می تواند زمینه پیشرفت صنعت خودرو را فراهم کند. هنگامی که قیمت همه نوع خدماتی در جامعه افزایش می یابد نمیتوان انتظار داشت که خودرو به همان قیمت قبل باقی بماند. بنابراین دولت با اصلاح سیاست های کلان کشور و کنترل نقدینگی می تواند مسیر پیشرفت تمامی صنایع از جمله صنعت خودرو را هموار کند.برای عضویت در کانال تلگرام نبض بازار کلیک کنید 

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.