ماجرای قتل فاطمه برحی، رومینا اشرفی و ریحانه عامری + عکس

در حالی که جامعه ایران هنوز در شوک خبر به قتل رسیدن افرادی همچون رومینا اشراقی ۱۴ ساله به دست پدرش در تالش و فاطمه برحی ۱۹ ساله به دست شوهرش در آبادان آن هم به دلایلی ناموسی است، خبر دیگری از این دست منتشر شد. این بار قتل ناموسی در کرمان روی داده بود و قربانی، دختر جوان ۲۵ ساله‌ای است به نام ریحانه عامری.

کد خبر : 67768
تاریخ انتشار : جمعه 30 خرداد 1399 - 16:48
ماجرای قتل فاطمه برحی، رومینا اشرفی و ریحانه عامری + عکس

به گزارش نبض بازار . در حالی که جامعه ایران هنوز در شوک خبر به قتل رسیدن افرادی همچون رومینا اشراقی ۱۴ ساله به دست پدرش در تالش و فاطمه برحی ۱۹ ساله به دست شوهرش در آبادان آن هم به دلایلی ناموسی است، خبر دیگری از این دست منتشر شد. این بار قتل ناموسی در کرمان روی داده بود و قربانی، دختر جوان ۲۵ ساله‌ای است به نام ریحانه عامری.

فاطمه، ریحانه، رومینا، زن‌کُشی، تیتر یک‌ِ ایران

حرف از قتل‌های ناموسی است؛ موضوعی که این روزها با بازخوانی حاشیه های توقیف فیلم «خانه پدری» بر سر زبان‌ها افتاده؛ هرچند گفته شد این فیلم به دلیل صحنه‌های خشونت‌آمیزش از پرده‌ها پایین کشیده شده اما گفته می‌شود پرداختن به موضوع قتل‌ ناموسی در این فیلم، دلیل اصلی برای توقیف این فیلم بوده است. قتل‌هایی که عموما توسط برادر، پدر، عمو، عموزاده‌ها و یا دیگر نزدیکان به بهانه حفاظت از «ناموس» و شرافت خانواده صورت می‌گیرد و واقعیتی انکارناشدنی است. سالهاست که قتل‌های ناموسی در شهرهای مختلف اتفاق می‌افتد و تنها سوء‌ظنی کافی است تا مردان خاندان دست به کار شوند و زنی را به خاطر شک و به زعم خودشان زیرپا گذاشتن هنجارهای خانوادگی به قتل برسانند.

فاطمه، ریحانه، رومینا، زن‌کُشی، تیتر یک‌ِ ایران

ابتدا رومینا اشرفی ۱۴ ساله روز جمعه اول خردادماه در روستای «سفیدسنگان» از بخش حویق شهرستان تالش در استان گیلان با داس و به دست پدرش کشته شد. قتل رومینا هنگامی رخ داد که او پس از پنج روز فرار با خواستگارش بهمن خاوری، از سوی پلیس آگاهی آستارا بازداشت و با دستور قاضی دادگاه به پدرش تحویل داده شد. رضا اشرفی پدر رومینا، پس از بازگشت به خانه، هنگامی که رومینا در خواب بود با ضربات داس گلوی دختر چهارده ساله خود را برید و او را به قتل رساند.

در 20 خرداد 99 به نقل از پدر رومینا اشرفی که لب به اعتراف گشوده بود نوشت: من نمی‌خواستم رومینا را تحت فشار بگذارم و می‌خواستم او آزاد باشد؛ من با حجابش مشکلی نداشتم اصراری نداشتم لباس خاصی بپوشد. هر لباسی می‌گفت دوست دارم همان را برایش می‌خریدم من رومینا را دوست داشتم، ولی عصبی شدم و الان زمان قابل بازگشت نیست.

فاطمه، ریحانه، رومینا، زن‌کُشی، تیتر یک‌ِ ایران

پس از آن در شامگاه یک‌شنبه ۲۵ خرداد در آبادان، فاطمه برحی ۱۹ ساله با ضربات چاقوی حبیب برحی، همسر و پسر عمویش کشته شد.

حبیب برحی ۲۳ ساله پس از قتل فاطمه برحی، با در دست داشتن چاقوی خونینی که با آن فاطمه را به قتل رسانده بود به کلانتری۱۱ آبادان مراجعه و اقرار کرد که دخترعمویش را که یک سال قبل به عقد هم درآمده بودند کشته است. قاتل در این مورد همسرش را خیانت متهم کرد و ماموران وقتی با راهنمایی او به حوالی خیابان بهار ۵۶ در حاشیه بهمن شیر رساندند پیکر بی‌جان فاطمه را مشاهده کردند که گلویش بریده و به دست حبیب کشته شده بود.

در 27 خرداد 99 در تشریح جزئیات قتل فاطمه : همسر و پسر عموی فاطمه برحی، در اعترافاتش گفته است: فاطمه یک سال قبل به عقد من در آمد و 2 روز پس از آن فرار کرد و به مشهد رفت و بعد از اینکه او را پیدا کردم و به آبادان بازگرداندم به خاطر تحریک هایی که خانواده ام کرده بودند سر او را بریدم.

پدر فاطمه برحی، پس از بازگردان دخترش به آبادان با توجه به اینکه احتمال می داد دخترش به طرز فجیعی کشته می شود تصمیم گرفت با دادن سم به زندگی اش پایان دهد اما مادر فرحی مانع کار پدرش شد تا اینکه پسرعموی فاطمه فرحی در اقدامی هولناک سر دختر جوان را برید.

فاطمه، ریحانه، رومینا، زن‌کُشی، تیتر یک‌ِ ایران

سومین قتل ناموسی که در کمتر از چهار هفته رخ داد، قتل ریحانه عامری 25 ساله به دست پدرش در کرمان بود.

پلیس کرمان با تایید خبر کشته‌ شدن ریحانه عامری به دست پدرش، اعلام کرد که او با ضربه میله آهنی پدرش به قتل رسیده است. اطلاعیه نیروی انتظامی کرمان در واکنش به خبرهای منتشر شده درباره کشته شدن ریحانه عامری با ضربات «تبر»، عنوان کرده است که این دختر جوان با «ضربات تبر» به قتل نرسیده و پدرش به دلیل اختلافات خانوادگی با «ضربه میله آهنی» به سر دخترش، او را به قتل رسانده است. گزارش‌‌های غیررسمی حاکی از این است که پدر ریحانه عامری بر سر دیر آمدن دخترش به خانه با او بحث و درگیری داشته و پیشتر نیز تهدید کرده بود که او را خواهد کشت.

در 28 خرداد 99 به  معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان کرمان در این رابطه نوشت: اختلاف خانوادگی پدر و دختر و عصبانیت پدر موجب قتل دختر جوان شد.در این حادثه، میله آهنی که توسط پدر و در عصبانیت پرتاب می شود با سر دختر برخورد کرده و موجب مرگ وی می شود تاکید کرد: پدر پشیمان از نتیجه عصبانیتش در بازداشت پلیس است.

رفتار توام با خشونت پدر با او پیش از این نیز دیده شده بود. از جمله ۳ سال پیش از این، پدر بار دیگر ریحانه را تا سر حد مرگ کتک زده و حتی دست و پای او را شکسته بود؛ به‌گونه‌ای که به نوشته سایت فرارو، چنانچه خواهرش او را از دست پدر نجات نمی‌داد و به بیمارستان نمی‌رساند، احتمالا مرگ ریحانه در همان سال رقم می‌خورد.

وجه مشترک قتل فاطمه برحی، رومینا اشرفی و ریحانه عامری این است که هر سه مورد در دسته قتل های ناموسی قرار می‌گیرد.

 

در پی تماس تلفنی با مرکز پلیس ۱۱۰ آبادان ۲۶ خرداد ماه مبنی بر سلاخی شدن یک زن جوان در خیابان بهار ۹ آبادان توسط فردی ناشناس بلافاصله مأمورین کلانتری ۱۳ قدس به محل وقوع جرم حاضر شده و مشاهده کردند که زن جوانی بصورت بی رحمانه مورد سلاخی قرار گرفته و به قتل رسیده است و فرد مهاجم نیز از محل وقوع فرار کرده است.

در بررسی‌های بعمل آمده مشخص شد این زن توسط برادر خودش سلاخی شده است که مأمورین در اقدامی غافلگیرانه متهم را دستگیر و متهم نیز به قتل خواهرش اعتراف کرد و اظهار داشت که خواهرش را به دلیل روابط نامشروع و خیانت به شوهرش کشته و ده‌ها بار کارد سلاخی را به سینه و گردن خواهرش فروبرده تا از مرگ خواهرش مطمئن شود!

این قتل‌ها با عنوان قتل‌های ناموسی تعریف می‌شوند، وقتی که پدر یا یکی از مردان اعضای خانواده به بهانه غیرت و ناموس دست به قتل زنی می‌زنند. این تعریف به ظاهر ساده اما پیچیدگی‌های زیادی دارد، پیچیدگی‌هایی که به عرف، رسوم غلط و تفکر مردسالارانه و همچنین ضعف قوانین برمی‌گردد.

معصومه ابتکار، معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری هم این اخبار را در شبکه‌های اجتماعی شنیده است، او به همین پیچیدگی‌ها اشاره و به خبرآنلاین می‌گوید: «بهترین کاری که در حال حاضر برای پیشگیری از این نوع قتل‌ها می‌توانیم انجام دهیم، تسریع در اجرایی شدن لایحه تامین امنیت زنان در برابر خشونت است.» البته پاسخ او در مقابل این سوال که با شنیدن این اخبار اولین چیزی که به ذهن‌تان می‌رسد، چیست، این است:« هربار از شنیدن این اخبار غصه می‌خورم، حس غم و درد اولین چیزی است که به سراغم می‌آید.»

آمار از قتل‌های ناموسی چه می‌گوید؟

آمار نداریم یا دست‌کم آمار رسمی اعلام شده از قتل‌های ناموسی نداریم. روزنامه شرق سال گذشته در گزارشی با استناد به مقالات دانشگاهی و پایان‌نامه‌هایی که به بررسی موضوع قتل‌های ناموسی پرداخته‌اند،از آمار بین ۳۷۵ تا ۴۵۰ مورد قتل ناموسی سالانه در کشور خبر داد. با این توضیح که قتل‌های ناموسی در استان‌هایی با بافت فرهنگی قبیله و عشیره‌ای بالاتر از دیگر نقاط کشور است؛ خوزستان، کردستان، ایلام و سیستان‌ و ‌بلوچستان در رده‌های بالای رتبه‌بندی قتل‌های ناموسی قرار دارند.

منبع/رکنا

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 9 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 8
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

سارا 1399-03-31 - 2:17

واقعا خیلی تلخ هستن😔😔

حمید 1399-03-31 - 7:51

ای کاش دولت ما حق به کسانی میدادند که هر زنی باعث بی ابرویی خانواده اونم از لحاظ،فرار،کسی که شوهر داشته باشد،کسی که پیج های نامناسب در فضای مجازی میگذاره،دولت از چنین برخوردارهایی با امثال چنین زنانی تبرعه کند،تا کسی که فکر بی ناموسی کرد باید به فکر تقاضاش هم باشه،بخدا قسم زنی یا دختری جرات نمیکنه بی ابرویی و ابروی حیثیت خانواده و مردش رو بکند،اخه ما دولت اروپا نیستیم ما دولت اسلامی هستیم، و شرعان اسلام از چنین فاحشی هایی مبارا است،

نگین 1399-04-01 - 4:59

و ای کاش لایحه تامین امنیت زنان تصویب بشه تا یسری احمق بی همه چیز به فکر زورگویی نیفتن مثل تو که به جای دفاع از اون دخترای بیچاره که فقط به خاطر ضعیف بودنشون جونشونو باختن وایسی بهشون بی آبرو بگی .فرق نداره پدر یا همسر یا برادر یا هر احمق دیگه ای که دست به قتل میزنه باید اعدام بشه

مینا 1399-04-01 - 10:47

خود تو که اینو میگی تا حالا رابطه نامشروع نداشتی؟ عاشق نشدی؟ که حالا دم از اسلام و شرع میزنی!
دلیل نمیشه که مردان ب اصطلاح باغیییییرت ما چاقو دست بگیرن و هر غلطی دلشون خواست بکنن
هر انسانی آزاد و مختاره که هر جور دوست داره زندگی کنه
تو خوب باش کافیه

شهاب 1399-04-01 - 11:33

باید از روز اول رو تربیت دختراشون کار میکردم نه اینکه الان اینجوری باشن واقعا فرق این به اصطلاح مردا با داعش چیه مرتیکه وحشی ماقبل تاریخ

Shany 1399-04-01 - 16:04

درسته کاره اونا اشتباست ولی اینا همه ریشه در هنجارها ی خانواده داره و مطمئن باشید دختری که به این راه ها کشیده میشه از طرف خانواده تحت فشاره یا اگه شوهر داره به زور مجبور شده قبول کنه چون اگه واقعا طرفو دوس داشت خیانت نمی‌کرد و هیچ کس حق نداره زندگیه کسیو بگیره راه های دیگه ای هم هست

Shany 1399-04-01 - 16:13

من نمیگم که اون دخترا کار درستی کردن ولی تنبیه راه های دیگه ای هم داره نکه بخوای زندگی یه آدم بگیری این کار حیوون بودن یکیو ثابت میکنه این کار واقعا وحشی‌گری ماها رو نشون میده هر کسی تو این دنیا حالا اگه هرچی که باشه آدم بدی هم باشه حق زندگی داره و هیچ کس نمیتونه حق زندگی رو بگیره اونا که دست به همچین کاری زدند حتما از طرف خانواده تحت فشار بودند و اگه این پدرای به اصطلاح با غیرت خیلی غیرتی ان از اول یه جوری بچشونو تبریت میکردن که اینکارو نکنه یا به زور مجبورش نکنن با کسی که دوس نداره ازدواج کنه البته به نظر من با مرگشون راحت شدن از دست چنین آدمای گرگ صفت و بی غیرتی

توحید 1399-04-03 - 14:28

خخخخخخخ واییی مردم ازخنده خدایی خیلی بامزه بود دمتون گرررم خندیدیم😂😂😂😂