مسکن ارزان قیمت، رویایی دست یافتنی

در چندماه اخیر بدلیل تبدیل دوباره مسکن از کالایی مصرفی به کالای سرمایه ای شاهد رشد چشمگیر قیمت آن بوده ایم. با آنکه عده ای از کارشناسان افزایش قیمت را تا حدی منطقی میدانند ولی بر این باور هستند که در قیمت های موجود کمی حباب وجود دارد.
کد خبر : 74588
تاریخ انتشار : پنجشنبه 9 مرداد 1399 - 20:49
مسکن ارزان قیمت، رویایی دست یافتنی

به گزارش نبض بازار، در چندماه اخیر بدلیل تبدیل دوباره مسکن از کالایی مصرفی به کالای سرمایه ای شاهد رشد چشمگیر قیمت آن بوده ایم. با آنکه عده ای از کارشناسان افزایش قیمت را تا حدی منطقی میدانند ولی بر این باور هستند که در قیمت های موجود کمی حباب وجود دارد.

در حال حاضر ۶۰ درصد از قیمت تمام شده ساخت مسکن به دستمزد و تامین مصالح ساختمانی باز می‌گردد. همچنین ۳۰ درصد از قیمت ساخت مسکن نیز مربوط به دستمزد، ۳۵ درصد مربوط به مصالح ساختمانی عمومی از جمله کاشی و سرامیک است و ۲۵ درصد قیمت مسکن هم مربوط به مصالح ساختمانی پایه از جمله میلگرد آهن و ۱۰ درصد هم مربوط به بخش حمل و نقل مربوط می‌شود.

بنابراین یکی از مقوله هایی که به واسطه آن می‌توان بر کنترل قیمت مسکن کنترل بیشتری داشت نظارت بر قیمت مصالح ساختمانی خواهد بود.

در این میان یکی راهکارهای کنترل بر قیمت مصالح ساختمانی به عنوان شاخص تاثیرگذار بر نرخ نهایی مسکن استفاده از ظرفیت تولید انبوه سازان به واسطه ارائه کارت های تهاتری تعریف می شود.

در این حالت از آنجایی که کارخانه دار فروش محصولاتش تضمین می‌شود، انبوه ساز آن را با نرخ کمتری و حتی قسطی خریداری می‌کند سود دوطرفه حاصل می‌شود که  باعث میشود نرخ تمام شده مسکن کاهش پیدا کند.

با توجه به آمار ارائه شده مبنی بر وجود 2400 خانه خالی از سکنه، اگر در سال بتوانیم حدود 900 الی 1 میلیون خانه را بسازیم دولت توانایی آن را خواهد داشت تا به جای دلالان که تبدیل به قیمت گذار اصلی مسکن شده اند خود به تنهائی بتواند به تعیین نرخ مسکن اقدام کند.

همچنین باید این نکته را نیز مدنظر قرار داد که ارائه مصالح ساختمانی در بورس هیچ منافاتی با کاهش قیمت مسکن ندارد چراکه در روزهای اخیر از قول رییس کمیسیون عمران مجلس شنیده شده است که یکی از دلایل رشد قیمت مصالح ارائه آن در بورس است که موجب رشد حبابی قیمت مصالح شده است. در پاسخ باید گفت اگر قرار بود کالاهای ارائه شده در بورس رشد حبابی داشته باشند بیش از هر چیز می‌بایست شاخص کل بورس افزایش غیرطبیعی ای پیدا می‌کرد زیرا که با نگاه به شاخص کل بورس متوجه آن می‌شویم آنطور که در بازارهای سکه و ارز شاهد افزایش چندبرابری نرخ ها در دوسال اخیر بودیم این اتفاق در بازار بورس نیفتاده است. به عبارت بهتر صحبت از حباب بورس وقتی معنا پیدا می‌کند که سودآوری بلند مدت این بازار در مقایسه با بازارهای موازی به طرز چشمگیری افزایش پیدا کند.

 

از پشت پرده ها بیشتر خواهید شنید با ما همراه باشید.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.