دهن کجی آقای رئیس کل به روند دادرسی

همرمان با آنکه ولی الله سیف در مردادماه سال 97 با بانک مرکزی خداحافظی کرد مردنام آشنای بیمه ایران که با حسن روحانی در شورای عالی امنیت ملی نیز سابقه همکاری داشت به عنوان رئیس جدید بانک مرکزی معرفی شد.
کد خبر : 74640
تاریخ انتشار : شنبه 11 مرداد 1399 - 8:08
دهن کجی آقای رئیس کل به روند دادرسی

به گزارش نبض بازار، همرمان با آنکه ولی الله سیف در مردادماه سال 97 با بانک مرکزی خداحافظی کرد مردنام آشنای بیمه ایران که با حسن روحانی در شورای عالی امنیت ملی نیز سابقه همکاری داشت به عنوان رئیس جدید بانک مرکزی معرفی شد.

طبیعی است که هر مدیری با توجه به شناختی که از اطرافیان خود دارد بعضی از آن ها را به سیستم تحت مدیریت خود اضافه کند. اما با گذشت دوسال از مدیریت همتی بر شاهراه اقتصادی کشور تعدادی از انتصاب ها و ابقاهای وی حاشیه ساز شده است و سوالات جدی ای را به وجود آورده است.

یکی از حاشیه دارترین مدیران بانک مرکزی که در دوران همتی نیز به عنوان رئیس پژوهشگاه پولی و بانکی در سمت خود ابقا شد علی دیواندری مدیرعامل سابق بانک ملت که به علت نقش داشتن در فساد 105 میلیون یورویی این بانک به عنوان متهم اصلی مطرح شده است بود.

به طوری که رئیس پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی صبح ها در 24 جلسه دادگاه پاسخگوی سوالات قاضی موحد بود و با قرار وثیقه 5 میلیارد تومانی ظهر به بعد خود را در محل کار خود در بلوار آفریقا حاضر می‌شد.

تا آنکه سرانجام به دلیل احتمال فرار دیواندری از کشور، در تاریخ 8 بهمن 98 دیگر برای وی قرار وثیقه ای صادر نشد و وی ازدادگاه مستقیما روانه زندان شد.

اما این تنها نکته مربوط دیواندری نیست چرا که قهرمانی نماینده دادستان تهران در دادگاه از حقیقت جالبی مبنی بر ارتباط طبری و دیواندری رونمایی کرد و گفت: در بررسی این پرونده با مشکلات بسیاری مواجه بودیم، متهم دیواندری با ارتباط سری که با اکبر طبری داشته است جلسه‌ای را برگزار می‌کنند و طبری با بازپرس ما تماس می‌گیرد و بازپرس تحت فشار قرار می‌گیرد که این موارد در بررسی پرونده طبری بازگو خواهد شد.

دومین انتصاب پرحاشیه آقای رئیس مربوط به انتصاب محمود شایان به عنوان مدیرعامل جدید بانک مسکن می‌شود.

چرا که هچون دیواندری شائبه هایی نیز در خصوص ارتباط شایان با طبری وجود دارد.

در همین خصوص در تاریخ 10 تیر 99 در جریان رسیدگی به اتهامات اکبری طبری متهمی به اسم خادمی که از نزدیکان دانیال زاده(مشهور به سلطان فولاد) بوده است به جایگاه فراخوانده می‌شود و خود را چنین معرفی می‌کند: محمد حسین خادمی گل بیشه هستم؛ قسمتی از کار‌های ساختمانی و شهرداری دانیال زاده را انجام می‌دادم؛ در مورد مشکل بانک ملی که برای دانیال زاده به وجود آمده بود از زبان طبری شنیدم با آقای شایان هماهنگی صورت گرفت و مشکل مزبور حل شده است.

حال پرسشی که ایجاد شده است آنکه بر چه اساسی آقای همتی آنقدر بر ابقا و انتصاب دو شخصی که نامشان در ارتباط با پرونده اکبر طبری مطرح است ممارست می‌ورزد، آیا در فرای این سماجت آقای رئیس کل، ارتباطی نهفته است؟

همچنین ناگفته نماند که پای فرد سومی به اسم فرشاد حیدری هم که سال 97 توسط همتی به عنوان رئیس موسسه عالی بانکداری در پرونده تخلفات بانک مرکزی مطرح است که قهرمانی نماینده دادستان تهران در جلسه دادگاه در این زمینه گفته بود:  تمامی مطالب بیان شده در واقع بخشی از تخلفات صورت گرفته از سوی بانک مرکزی و شخص فرشاد حیدری و  احمد عراقچی بوده است که سعی در پنهان داشتن این امور از دید مراجع قضایی و انحراف در روند تحقیقات داشته و آنچه جای تاسف دارد این است که موکدا و مکررا انجام معاملات فردایی و کاغذی از سوی بانک مرکزی طبق دستورالعمل صادره ممنوع اعلام شده است.

اما جالب آنکه به رغم مطرح بودن نام وی در دادگاه، وی کماکان عهده دار مدیریت بر موسسه عالی بانکداری است که پیشنهاد می‌شود آقای همتی تا بیش از قطعی شدن رای دادگاه فکری به حال این سازمان زیرمجموعه خود بکند.

انتهای پیام/

 

از پشت پرده ها بیشتر خواهید شنید با ما همراه باشید.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.