شرایط ضامنین وام ازدواج تغییری نکرده است

مسئله اساسی در این موضوع دهن کجی به قانون است. اگر هر مدیر شعبه ای در کشور بنا بر احتیاطات خود نسبت به تغییر مصوبات اقدام کند نمی توان از سایر بخشهای جامعه التزام به قانون را انتظار داشت.

کد خبر : 64653
تاریخ انتشار : سه شنبه 20 خرداد 1399 - 17:56
شرایط ضامنین وام ازدواج تغییری نکرده است

به گزارش نبض بازار ، پرداخت در بانکهای کشور تابع قوانین بانک مرکزی است. متأسفانه هرچقدر که برخی از بانکها در نادیده گرفتن مصوبات بانک مرکزی مبنی بر محدودیتهای پرداخت تسهیلات کلان به شرکتهای زیرمجموعه دست بالا را دارند به همان اندازه در انجام مصوبات بانک مرکزی و قانون بودجه نسبت به برخی تسهیلات مانند تسهیلات وام ازدواج بی توجه هستند. با افزایش وام ازدواج به 50 میلیون موانعی که شعبات در این زمینه وضع می کنند جای تعجب دارد. شرایط عجیبی که برخی از شعبات که البته تعدادشان کم نیست درباره ضامن مطرح می کنند اصولا دستیابی به این وام را یا خیلی دور می کند یا نشدنی. این اتفاق در شرایطی می افتد که شرایط ضامنین وام ازدواج در سامانه بانک مرکزی و سامانه تسهیلات قرض الحسنه اردواج قابل مشاهد است.

شرایط ضامن آنطور که در بخشنامه بانک مرکزی پیداست اینطور بیان شده یک ضامن معتبر و سفته این درحالیست که یا بانکها به دنبال چک می گردند یا دو ضامن به همراه چک می خواهند و یا اینکه درآمد ضامن را بیش از 4 یا 5 میلیون تومان بیان می کنند.

این اولین بار نیست که در چندوقت گذشته شاهد تخطی بانکها از مصوبات بانک مرکزی هستیم. همین چندوقت قبل بود که بسیاری از شعب از حساب صاحبان کسب و کار مبلغ اقساط قرض الحسنه را با سود دیرکرد کم کردند و که کلی سر و صدا به راه افتاد و در نهایت بانک مرکزی در اطلاعیه ای اعلام کرد که این کار بانکها برخلاف مقررات و ابلاغیه های موجود است و چنانچه شکایتی در این زمینه به بانک مرکزی برسد در صورت اثبات برخورد جدی صورت خواهد گرفت.

حالا و در شرایطی که بسیاری از جوانان برای شروع زندگی مشترک خود روی وام ازدواج حساب ویژه باز کرده اند اما خبر می رسد که شعبات زیادی در این مورد همکاری نمی کنند.

برای روشن شدن ماجرا خبرنگار نبض بازار ابتدا به سراغ سامانه تسهیلات  قرض الحسنه ازدواج رفت در قسمت مربوط به شرایط ضامینن بازهم به روشنی پیداست که یک ضامن و سفته برای دریافت وام ازدواج کفایت می کند. باز هم برای اینکه موضوع روشنتر شود به سراغ مصوبه جدید کمیسیون برنامه و بودجه در زمستان 98 رفتیم که در بند الف تبصره 16 آن شرایط ضامنین وام ازدواج را یک ضامن معتبر و سفته بیان میکند.

تماسهای خبرنگار نبض بازار با شعب بانکهایی که اسمشان در لیست اعطاکنندگان وام ازدواج قرار داشت شروع شد. ابتدا به سراغ شعب یکی از بانکهای دولتی رفتیم. سرپرست اعتبارات بیان کرد که دو ضامن معتبر به همراه یک چک برای گرفتن این وام نیاز است توضیح خبرنگار ما مبنی بر مصوبه بانک مرکزی در این مورد کفایت نکرد حتی از ایشان خواسته شد که اگر در این مورد اطلاعات کافی ندارند ایمیلی در اختیارمان بگذارد تا لینک بخشنامه و سامانه تسهیلات وام ازدواج را برایش ارسال کنیم اما این تقاضا با مخالفت شدید روبرو شد.

در ادامه به سراغ تعداد زیادی از بانکهای خصوصی رفتیم متأسفانه شرایط اکثر آنها با آنچه که در مصوبه بانک مرکزی به صراحت بیان شده در تضاد بود. مدیر اعتبارات یکی از بانکهای خصوصی در این ارتباط به خبرنگار ما گفت: باید دید این شرایطی که بانک مرکزی بیان کرده چقدر عاقلانه و منطقی به نظر می رسد؟

برای رفع ابهام در این زمینه و اطلاع از آخرین تغییرات احتمالی ضامنین با بانک مرکزی تماس گرفتیم که کارشناسان این بانک شرایط ضامنین وام ازدواج را همان یک ضامن و سفته بیان کردند و تأکید داشتند که این مسئله برای همه بانکها اجباری است و هر بانکی در این مورد خلاف مصوبه عمل کرد مشتریان می توانند با دادن کد شعبه و اسم بانک و مشخصات فردی خود نسبت به ثبت شکایت خود اقدام کنند و این مسئله با واکنش تند بانک مرکزی همراه خواهد شد.

مسئله اساسی در این موضوع دهن کجی به قانون است. اگر هر مدیر شعبه ای در کشور بنا بر احتیاطات خود نسبت به تغییر مصوبات اقدام کند نمی توان از سایر بخشهای جامعه التزام به قانون را انتظار داشت.

بیشتر بخوانید…

علت گرانی لوازم خانگی توزیع کنندگان هستند

کدام صندوقهای سرمایه گذاری در سه ماهه گذشته کمترین میزان بازدهی داشتند

رئیس کل بانک مرکزی از کدام بانکها حرف می زد؟ + اسامی

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 7 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 7
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

فاطمه ملکی 1399-03-20 - 18:07

آقا بخدا اینا همش فیلم کی به حرف ما گوش میده. پدرشوهرم و برادرشوهرم یکیشون بازنشسته شده یکیشونم تو اداره برق کار میکنه رفتیم یکی از شعبه های بانک سپه تو تهران پارس رئیس شعبه و مدیر اعتبارات انگار با نوکرشون حرف میزنن میگفتن حقوق ضامنها کافی نیست تازه من و همسرم تو شرکت خصوصی کار می کنیم گفتیم اگه بخواین از اونجا هم میتونیم مدرک بیاریم به ما گفت آخه کی به شرکت‌های خصوصی اعتماد میکنه. نه به شما اعتماد میکنن که خون مردمو کردین تو شیشه

امیررضا 1399-03-20 - 18:13

من خودم میتونم ضامن خودم بشم از هردوتای اینایی که گفتین پرینت گرفتم بردم اما طرف میگه نه قبول نیست توجیهش مسخره بود میگفت تو بخشنامه گفته ضامن معتبر اصلا بهم برخورد گفتم یعنی من معتبر نیستم من رئیس جمهور تو مملکت انتخاب می‌کنم بانک سپه اهر کد شعبه 311

آتنا ملک جوادی 1399-03-20 - 20:58

والاه انصاف نیس این چه کاری که مدیرای بانک سپه انجام میدند. تا حالا چارتا ضامن برای پسرم بردیم قبول نکردن. ما کارمند رسمی نداریم چرا در این بدبختی با روحیه جوان‌ها بازی میشه؟ بچه های خودتونم همین کارو میکردین؟ بانک سپه میدان خراسان

پایدار 1399-03-20 - 21:07

ضامن رسمی نداریم. گفتیم بریم بانک دولتی وام بگیریم پامون میخچه زد اینقدر رفتیم اومدیم. بانک سپه دوتا ضامن خواسته به هرچی که می پرستین ما خودمون هستیم و لباسامون بخدا گه ضامن داشتم میبردم منتشونو نمی کشیدم چرا اینکارو می کنین بچه کسایی رو بانک سپه اصفهان نظارت می کنن. به فریاد مردم برسین من و همسرم خون داریم گریه می کنیم مدیرای بانک سپه خوش خوشانشون هست قانون میگه یه ضامن معتبر با سفته اینا میگن نه

دانش باری 1399-03-20 - 21:23

امان از مدیرای بانک سپه امان بخدا این 50 تومن پول هیچی نمیشه. من سرگردانم یه هفته مهلت استعلام ضامن داشتن بعدش رفتم بهم میگن بگرد یه درست و حساب را پیدا کن خوب شد اینا خدا نشدن

محمد خاکی 1399-03-21 - 3:00

خدایا به این بانک سپه یه درس عبرت خوب نشون بده برای چی ما باید دوتا ضامن ببریم؟ بانک سپه مرکزی میگه تو بخشنامه گفتن یه ضامن معتبر حالا اگه ضامن شما معتبر نبود چی؟ میگم خب حق با شما نهایتش این میشه که آدم میره ضامنشو عوض میکنه اما شما هم تعداد و تغییر دادی هم چک میخوای بعد به من گفت بذا یه جا وصلت کنم گوشی چند دقیقه آهنگ زد بعد قطع شد!

پویان خدنگ 1399-03-21 - 3:05

کدوم ازدواج کدوم وام دلت خوش. ما تو این شرایط همینقدر که نمیریم هنر کردیم