درگذشت مرد تاریخ کرمانشاه /علت مرگ چیست؟

پروفسور مسعود گلزاری کُردپژوه و مرد تاریخ کرمانشاه روز یکشنبه به علت بیماری ریوی ناشی از یک توده بدخیم در بیمارستان شریعتی تهران درگذشت.

کد خبر : 73995
تاریخ انتشار : دوشنبه 6 مرداد 1399 - 10:33
درگذشت مرد تاریخ کرمانشاه /علت مرگ چیست؟

به گزارش نبض بازار : پروفسور مسعود گلزاری مرد تاریخ کرمانشاه که حدود ۲۰ سال از عمر خود را صرف تحقیقات باستان‌شناسی در استان‌های کرمانشاه و کردستان کرد، روز یکشنبه در بیمارستان شریعتی تهران درگذشت

دکتر گلزاری سال ۱۳۱۳ در تهران متولد شد و بخشی از تحصیلات ابتدایی و متوسطه خود را در کرمانشاه به پایان رساند؛ در رشته باستان‌شناسی از دانشگاه تهران مدرک کارشناسی‌ ارشد را اخذ کرد و از سال ۱۳۳۸ تا ۱۳۴۹ در دانش‌سرای تربیت معلم تهران به تدریس پرداخت.

پروفسور مسعود گلزاری کُردپژوه و کرمانشاه شناس برجسته ایران و به علت بیماری ریوی ناشی از یک توده بدخیم، در بیمارستان شریعتی تهران درگذشت .

در همان دوران در تیم‌های علمی باستان‌شناسی آمریکایی و آلمانی در استان‌های کرمانشاه و آذربایجان غربی همکاری می‌کرد و تحقیقات ۲۰ ساله او در مناطق کردنشین ایران منجر به خلق آثاری ناب شد.

خالق کتاب کرمانشاهان – کردستان درگذشت

در مراسم یادبودی که برای این کرمانشاه‌شناس نامدار برگزار شده بود استاد میرجلال‌الدین کزازی از دکتر گلزاری  (مرد تاریخ کرمانشاه) و زحمات ایشان در «روشن ساختن پیشینه کهن غرب ایران» تقدیر کردند.

دکتر محمدرضا کارگر هم در سخنرانی خود گفت: زمانیکه از استاد گلزاری قدردانی و تجلیل می کنیم در واقع برای فرهنگ خودمان بزرگداشت می گیریم چرا که فرهنگ سازان کشور ما بزرگواران و استادانی مثل دکتر گلزاری هستند.

مهدی رهبر، از پیشکسوتان باستان شناسی ایران نیز در این مراسم گفت: دکتر گلزاری نه تنها به پرورش باستان شناسان پرداخت بلکه با ارایه مقالات و کتاب هایشان ایران را به جهان معرفی کردند و البته ایشان به آزادمنشی هم شهرت دارند.

این پژوهشگر برجسته علاوه بر تالیف کتاب کرمانشاهان –کردستان ، کتاب « بیستون و داریوش » را هم که یادبودی از پیروزی‌های داریوش یکم هخامنشی است را از خود به یادگار گذاشته است.

کتاب‌های «جغرافیای شهری و روستانشینی، گزیده تاریخ ادبیات ایران و کلیات علم اقتصاد» از دیگر آثار تالیفی این باستان‌شناس برجسته کشورمان است.

گلزاری برای بیان تاریخ و فرهنگ این مرز و بوم به کتاب‌های تالیفی اکتفا نکرده و کتاب‌های « ایران باستان از آغاز تا پایان هخامنشیان،ایران باستان: از اشکانیان تا فروپاشی ساسانیان، گنجینه هنر اسلامی و س‍ف‍رن‍ام‍ه م‍ل‍گ‍ون‍ف ب‍ه س‍واح‍ل ج‍ن‍وب‍ی دری‍ای خ‍زر » را از نویسندگان مطرح جهان ترجمه و در اختیار علاقه‌مندان قرار داده است.

س‍ف‍رن‍ام‍هٔ ادی‍ب‌ال‍م‍ل‍ک ب‍ه ع‍ت‍ب‍ات، داستان نگارش، وزیرپور کشمیری، گ‍ام‌ه‍ای ن‍و در ارایه خ‍دم‍ات ک‍ت‍اب‍داران م‍درس‍ه‌ه‍ا، س‍ف‍رن‍ام‍هٔ م‍ی‍رزا م‍ح‍م‍دح‍س‍ی‍ن ح‍س‍ی‍ن‍ی ف‍راه‍ان‍ی، س‍ف‍رن‍ام‍هٔ اس‍ت‍رآب‍اد و م‍ازن‍دران و گ‍ی‍لان، ۳۶۵ ق‍ص‍ه ب‍رای ب‍چ‍ه‌ه‍ای خ‍وب، نخ‍ودی، خ‍ال‍ه ت‍پ‍ل‍ی ، ش‍ه‍ر س‍ب‍ا، خ‍ان‍م خ‍ان‍م‌ه‍ا و ح‍س‍ن‍ک، ن‍اخ‍دای پ‍ان‍زده س‍ال‍ه، ف‍رزن‍دان ک‍اپ‍ی‍ت‍ان گ‍ران‍د، ف‍ان‍وس‍ی ب‍ر ت‍ارک دن‍ی‍ا، م‍اج‍راه‍ای ه‍اک‍ل‍ب‍ری ف‍ی‍ن و س‍پ‍ی‍د دن‍دان از دیگر آثار ارزشمندی است که زیرنظر استاد گلزاری ترجمه و ویرایش شده است

 

از پشت پرده ها بیشتر خواهید شنید با ما همراه باشید.

منبع : رکنا- خبرگذاری کرد پرس

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.