اخبار بازار سرمایه امروز ۷ مرداد ۹۹/ ۴ شرکت در آستانه عرضه اولیه شدن

قیمت سهام و بورس اوراق بهادر تهران در بازار روز دوشنبه هم پرنوسان طی شد و در نهایت منفی بسته شد. آیا شاخص بازار سهام در روز سه‌شنبه، هفتم مرداد ماه امسال روندی متفاوت از روز قبل خواهد داشت؟

کد خبر : 74181
تاریخ انتشار : سه شنبه 7 مرداد 1399 - 10:51
اخبار بازار سرمایه امروز ۷ مرداد ۹۹/ ۴ شرکت در آستانه عرضه اولیه شدن

به گزارش نبض بازار : قیمت سهام و بورس اوراق بهادر تهران در بازار روز دوشنبه هم پرنوسان طی شد و در نهایت منفی بسته شد. آیا شاخص بازار سهام در روز سه‌شنبه، هفتم مرداد ماه امسال روندی متفاوت از روز قبل خواهد داشت؟

محمد گرجی آرا، کارشناس و تحلیلگر بازار سرمایه، روند فعلی بازار را ادامه‌دار دانسته و گفته است: روند کلی بازار اصلاحی است اما نه از جنس ریزش؛ شاید بتوان گفت که تمام گروه‌ها و نمادها همزمان شاهد اصلاح خواهند بود. اگرچه سهم‌های بزرگتری که در ETFهای دولت هستند دیروز در بازار جمع شدند اما به نظر می‌رسد که امروز با فروش همراه باشند. شرایط بازار درحال حاضر اصلاحی است اما ریزشی نیست.

دراین لینک  https://b2n.ir/39640  می توانید قیمت سهام و بورس اوراق بهادر تهران را پس از وارد شدن به طور مستقیم و لحظه به لحظه دنبال کنید.

جزییات بیشتر و نظرات مخاطبان درباره وضعیت احتمالی بازار سهام در امروز را در گزارش پیش‌بینی بورس ۷ مرداد ۹۹ بخوانید.

اعلام زمان معاملات سهام سرمایه‌گذاری‌های استانی سهام عدالت در بورس

محمدرضا معتمد در جلسه هم اندیشی با مسئولان شرکت های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت گفت: با وجود این که آیین نامه اجرایی سهام عدالت به شکل عمومی منتشر شده، سازمان بورس و اوراق بهادار با تک تک سازمان‌هایی هم که تکالیفی به عهده دارند، به طور جداگانه مکاتبه کرده و وظایف آنها را یادآور شده است.معاون نظارت بر نهاد های مالی سازمان بورس و اوراق بهادار اظهار داشت: معاملات سهام شرکت های سرمایه گذاری استانی از 15 مرداد به بعد در بورس تهران انجام می شود. بدیهی است در فاصله باقی مانده تا این تاریخ تمامی شرکت های سرمایه گذاری استانی باید مطابق ضوابط تعیین شده در آیین نامه اجرایی آزاد سازی سهام عدالت مصوب 4 مرداد 1399 شورای عالی بورس و اوراق بهادار، اطلاعات مورد نیاز و صورت های مالی را تکمیل کنند و مراحل پذیرش شرکت ها نزد بورس را انجام دهند.

وی افزود: اولین اقدامی که شرکت های سرمایه گذاری استانی باید انجام دهند و زیرساخت های آن هم فراهم شده، افزایش سرمایه است. با اجرایی شدن آیین نامه آزادسازی سهام عدالت، سازمان بورس و اوراق بهادار مجاز است که درخصوص افزایش سرمایه شرکت های استانی، تنها با اعلام ترازنامه این شرکت ها و بر مبنای قیمت پایانی معاملاتی اول تیر ٩٩ توسط سازمان خصوصی سازی، برای افزایش سرمایه شرکت های استانی اقدام کند.

معتمد با اشاره به این که موضوع بعد، اصلاح اساسنامه و انتخاب مدیران است که باید طی مهلت مقرر انجام شود، خاطرنشان کرد: همچنین در جلسه ای که روز گذشته با حضور نمایندگان موسسات حسابرسی که بازرسان قانونی و حسابرسان شرکتهای سرمایه گذاری استانی هستند، مقرر شد موسسات مزبور همکاری لازم در این خصوص را با شرکت های سرمایه گذاری استانی انجام دهند. مسئولان شرکت های سرمایه گذاری استانی نیز باید پرتفوی را مطابق مقررات مربوطه تکمیل و پس از امضا روی سامانه کدال منتشر کنند. متعاقب آن صورت های مالی حسابرسی شده منتشر خواهد شد.

جزییات عرضه اولیه‌های این هفته بورس

زمان قطعی یازدهمین و دوازدهمین عرضه اولیه سال مشخص و مقرر شد ۶ و ۱۲ درصد از سهام توسعه مسیر برق گیلان و زر ماکارون چهارشنبه هفته جاری در فرابورس و بورس واگذار شود.

بازار سهام این هفته علاوه بر واگذاری ۶ درصد از سهام توسعه مسیر برق گیلان در فرابورس، میزبان زر ماکارون هم است که بعد از لغو عرضه در ۷ خرداد و ۲۵ تیر انجام می‌شود.

براساس این گزارش، درحالی عرضه اولیه “غزر” به دلیل افشای اطلاعات با اهمیت مبنی بر تغییر حدود ۴۳ درصدی قیمت فروش محصول اصلی به زمان نامعلومی موکول شده بود و پس از آن نیز واگذاری سهام آن به دلیل بررسی آخرین وضعیت ترهین دارایی‌ها در ۲۵ تیرماه لغو شد که با تصمیم مسئولان بورس، مقرر شد چهارشنبه این هفته ۸ مرداد ماه، ۱۲ درصد از سهام این شرکت بالاخره به عموم داده شود.

این عرضه شامل ۱۶۰ میلیون سهم با دامنه قیمت ۳۷۷۵ تا ۳۹۷۵ تومانی هر سهم و سهمیه ۱۵۰ سهمی هر فرد حقیقی و حقوقی است که توسط کارگزاری بانک پاساگارد در بازار دوم معاملات بورس انجام خواهد شد. در روز پس از عرضه اولیه نیز ۳۲ میلیون سهم با قیمت ثابت کشف شده به صندوق‌های سرمایه‌گذاری تعلق می‌پذیرد.

همچنین واگذاری ۶ درصد سهام شرکت توسعه مسیر برق گیلان برای دومین بار به جای یک روز، طی دو روز کاری توسط کارگزاری بانک سپه در بازار دوم معاملات فرابورس انجام خواهد شد.

به این ترتیب، ۵.۸ درصد از سهام “بگیلان” معادل ۲۴۹ میلیون و ۴۰۰ هزار سهم با حداکثر سهمیه هر فرد حقیقی و حقوقی ۸۰ سهم و دامنه قیمت ۲۲۰۰ تا ۲۴۵۰۰ تومانی هر سهم، آماده عرضه شده اما زمان سفارش خرید این سهم به جای صبح به بعداز ظهر موکول شده که از ساعت ۱۳ تا ۱۷ خواهد بود.

بنابراین متقاضیان خرید سهام این شرکت باید بعد از پایان معاملات، اقدام به سفارش خرید کنند. علاوه براین تخصیص سهام “بگیلان”، سه شنبه و شروع معاملات ثانویه از شنبه آینده تعیین شده است. ۸ میلیون و ۶۰۰ هزار سهم هم شنبه ۱۱ مرداد با قیمت ثابت کشف شده در فرآیند عرضه اولیه به صندوق‌های سرمایه تعلق می‌گیرد.

براساس این گزارش، طی امسال سهام ۱۰ شرکت سرمایه‌گذاری صبا تامین، شستا، پگاه گیلان، لاستیک یزد، پلیمر آریاساسول، سرمایه‌گذاری پویا، سرمایه‌گذاری سیمان تامین، لیزینگ پارسیان، رایان هم افزا و تولید نیروگاه برق گیلان به ترتیب در ۲۰ و ۲۷ فروردین، ۱۰ و ۳۱ اردیبهشت، ۷ خرداد، ۴، ۱۱، ۱۸ و ۲۵ تیر عرضه اولیه شده‌اند و با توجه به عرضه توسعه مسیر برق گیلان در سه شنبه، زر مارکاون یازدهمین شرکت تازه وارد سال بشمار می‌رود.

جزئیات عرضه اولیه بگیلان در فرابورس

در ماه‌های اخیر حمایت دولت از بورس بی‌سابقه بوده، به طوری که از طریق عرضه صندوق‌های ETF با قیمت مناسب، تامین مالی از طریق این بازار، عرضه سهام شرکت‌های جدید و نیز آزادسازی سهام عدالت، حمایت همه‌جانبه‌ای از بازار سرمایه صورت گرفت.

در این میان، عرضه سهام شرکت‌های جدید (عرضه اولیه) همواره مورد توجه اهالی بازار سرمایه قرار داشته است، زیرا تاکنون بیش از ۹۰ درصد از عرضه اولیه‌هایی که در بورس انجام شده، سودآور بوده‌اند به همین دلیل این اقدام همیشه در بورس برای فعالان بازار جذابیت داشته است.

آگهی عرضه اولیه «شرکت توسعه مسیر برق گیلان» به نماد «بگیلان‌۱» منتشر شد که مطابق آن سهام این شرکت در تاریخ چهارشنبه (هشتم مرداد) در بازار فرابورس عرضه خواهد شد.

در این عرضه اولیه به هر کد معاملاتی حداکثر ۸۰ سهم در دامنه قیمتی ۲۲ هزار ریال تا ۲۴ هزار ریال تعلق می‌گیرد.

هنگامی که سهام شرکتی برای نخستین بار در بورس عرضه می‌شود، به روز اول عرضه سهام، «عرضه اولیه» گفته می‌شود، در این روز درصد مشخصی از کل سهام شرکت برای نخستین بار از طریق بورس یا فرابورس توسط سرمایه‌گذاران خریداری می‌شود.

عرضه اولیه بگیلان

زرماکارون با نماد غزر بالاخره به بورس می‌رود!

عرضه اولیه سهام شرکت صنعتی زر ماکارون با نماد “غزر” برای سومین بار و بدون تغییر قیمت در روز چهارشنبه( ۸ مرداد) وارد بازار بورس می‌شود. حداکثر میزان سهم مشارکت هر فرد در این عرضه اولیه ۱۵۰ سهم است که نقدینگی لازم بری خرید عرضه اولیه غزر (زرماکارون) روز چهارشنبه حدود ۱۵۱ الی ۲۵۸ هزار تومان ارزیابی می‌شود.گ

با توجه میزان سهامی که قرار است عرضه شود، پیش‌بینی می‌شود با مشارکت بین سه تا ۵ میلیون نفری، تعداد ۳۸ الی ۶۵ سهم به هر کد اختصاص یابد، که نقدینگی مورد نیاز بین ۱۵۱ هزار تومان تا ۲۵۸ هزار تومان است.

لازم به ذکر است پیش ازین با توجه به تقاضای فعالان بازار بورس برای تعلیق عرضه اولیه زرماکارون در تاریخ ۷ خرداد و ۲۵ تیر به تعویق افتاده بود. که این بار نیز بدون تغییر قیمت نسبت به قبل آگهی عرضه اولیه منتشر شده است.

چهار شرکت در آستانه عرضه اولیه

افسانه اروجی با اشاره به این که چهار شرکت درج‌شده در بازار دوم فرابورس وجود دارند، اظهار کرد: این چهار شرکت شامل توسعه مسیر برق گیلان، شرکت تهیه و توزیع غذای دنا افرین فدک، شرکت پتروشیمی ارومیه و یک شرکت کشاورزی و دامپروری می‌شود.

وی ادامه داد: طبق اقداماتی در فرابورس و شرکت‌ها انجام شده است، دو شرکت مسیر برق گیلان و پتروشیمی ارومیه در آستانه عرضه اولیه قرار دارند و هرکدام به نتیجه نهایی برسد و ارزش‌گذاری شود، چهارشنبه هفته جاری عرضه اولیه خواهد شد. سایر شرکت‌ها نیز در هفته‌های آتی عرضه می‌شوند.

بر اساس این گزارش، رافزا آخرین نمادی بود که در تاریخ ۲۴ تیرماه در فرابورس عرضه اولیه شد.

یکی از دو نماد شاروم و بگیلان چهارشنبه عرضه اولیه می‌شود

صبافولاد و فولاد اکسین در مرحله پذیرش

افسانه اروجی، معاون بازار فرابورس، گفت:

یکی از دو نماد درج شده پتروشیمی ارومیه و تولید مسیر برق گیلان چهارشنبه همین هفته در بازار فرابورس عرضه اولیه خواهد شد.

چه شرکت‌های بورسی این هفته به مجمع می‌روند؟!

بورس

مصوبه خوب برای سهام عدالت

حسن قالیباف رئیس سازمان بورس اوراق بهادار:

در جلسه شورای عالی بورس مقرر شد سهام شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی بازار گردانی شود تا قیمت آنها کمتر از ۹۸ درصد خالص ارزش دارایی‌های شرکت‌های سرمایه‌گذاری در بورس یا همان ( NAV) نباشد.

پذیرش این شرکت ها از اواسط مرداد ماه در بورس تهران آغاز می شود و آنها نیز بعد از عید غدیر می توانند در مجموع ۶۰ درصد سهام خود را به فروش برسانند.

ورود مسکن به بورس قطعی شد

حسین سلاح ورزی، عضو ورای عالی بورس در توییتی از موافقت این شورا در جلسه امروز (۴مرداد) برای تشکیل بورس املاک، مستغلات و امتیازات ایران، خبر داد.

علی صحرایی، مدیرعامل سازمان بورس و اوراق بهادار اواسط تیرماه با حضور در بخش خبری ۲۱ سه شنبه شبکه یک سیما، اظهارکرد: در این بورس امتیازات، پروژه‌ها و زمین لازم برای این‌ها عرضه خواهد شد.

صحرایی افزود: بورس جدید در این زمینه افتتاح خواهد شد که پنجمین بورس کشور است و کار تخصصی این بورس معاملات دارایی‌های مالی مبتنی بر املاک برای تأمین مالی است.

وی گفت: در این بورس آپارتمان هم معامله می‌شود.

صحرایی افزود: هدف اول پایین آمدن قیمت نهایی برای مصرف‌کنندگان است و اطلاعات بیشتری در اختیار مردم قرار بگیرد و هدف دوم این بورس سرمایه‌گذاری و پس انداز سالانه در مسکن به صورت متری خواهد بود و نگرانی افزایش قیمت‌ها را برطرف کند.

 

از پشت پرده ها بیشتر خواهید شنید با ما همراه باشید.

منبع : تجارت نیوز- برترین خبر – رکنا

 

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.